Europejski Kongres Inżynierów Polonijnych w Heidelbergu (24 – 27.10)

liderzyinnowacyjnosci.com 1 tydzień temu

Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych (EFPSNT) powstała w 2004 roku dla skonsolidowania działań organizacji inżynierskich funkcjonujących w różnych krajach. Istotną rolę w jej utworzeniu odegrała Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Warszawie. Jubileusz jest okazją do podsumowania 20 lat aktywności EFPSNT, która zrzesza sześć polonijnych stowarzyszeń z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i dwóch z Litwy. Uroczystości związane z 20-leciem, odbędą się 24-27 października 2024 r. w Heidelbergu (Niemcy).

Głównym organizatorem jubileuszowego wydarzenia jest Zrzeszenie Federalne Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech, którym kieruje prezes Andrzej Kajzer, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Federacji PSNT, i jednocześnie jej prezes w 2024 roku.

– Prezydenturę w EFPSNT sprawuje co roku inna organizacja, wybierana spośród sześciu stowarzyszeń w niej zrzeszonych, dlatego to właśnie mnie przypadł zaszczyt organizowania Europejskiego Kongresu Inżynierów Polonijnych w Heidelbergu z okazji naszego jubileuszu – zaznacza prezes Andreas Kajzer. – Tutaj działa nasze Zrzeszenie Federalne Polskich Inżynierów i Techników, które skupia już tylko 23 członków. Kiedyś było nas więcej, ale to nasze środowisko powoli się wykrusza. Młodych inżynierów i techników bardzo trudno zachęcić do angażowania się w taką działalność. Przekonałem mojego syna Dominika, który jest inżynierem budowlanym, żeby wstąpił do naszego stowarzyszenia, ale innych młodych ludzi trudno jest do tego zachęcić.

Podczas jubileuszowej konferencji poświęconej „Społecznej i etycznej odpowiedzialności inżyniera” jej uczestnicy będą poszukiwać recepty na zmianę tej sytuacji. W programie konferencji przewidziane są wystąpienia dotyczące innowacyjności i sztucznej inteligencji, a także nawiązujące do historii powstania polonijnych stowarzyszeń inżynierskich. Pokazywania dokonań polskich inżynierów, ale też ogromnej potrzeby zwiększenia integracji polonijnych stowarzyszeń inżynierskich. Może to zapewnić lepszą skuteczność reprezentowania interesów środowiska zawodowego. Wspólnota zawsze ma silniejszą pozycję od jednostkowych organizacji. Jest bardziej rozpoznawalna i stwarza dużo większe możliwości angażowania się w różne przedsięwzięcia.

– Na dużo większej koncentracji ruchu polonijnych stowarzyszeń bardzo zależy, prezes FSNT NOT, Ewie Mańkiewicz-Cudny, która jest honorowym członkiem Europejskiej Federacji i będzie bardzo ważnym gościem Europejskiego Kongresu Inżynierów Polonijnych – zauważa A. Kajzer. – W Niemczech oprócz naszej organizacji, pozostało jedno Stowarzyszenie Inżynierów Polskich e.V, kierowane przez Jerzego Kusaka. Cele naszych stowarzyszeń są nie tylko podobne, ale choćby tożsame, ponieważ wywodzimy się z tego samego ruchu. Zależy nam na prezentacji polskiej kultury, tradycji i myśli naukowo-technicznej inżynierów i techników oraz przedsiębiorców polskiego pochodzenia zamieszkałych na terenie Niemiec. Zaprosiłem kolegę prezesa na ten Europejski Kongres i mam nadzieję, iż skorzysta z tego zaproszenia.

Podczas uroczystej Gali Jubileuszowej uhonorowani zostaną polscy inżynierowie i naukowcy, którzy poza granicami Polski w szczególny sposób naznaczają trendy i kierunki obecnego rozwoju społecznego lub techniki. Kapituła wraz z Komitetem Organizacyjnym przyznała specjalną nagrodę PoloniaTECH 2024 dla prof. Michała Kleiber, który był jednym z inicjatorów utworzenia Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

– Prof. Kleiber, którego uznajemy za ojca chrzestnego naszej Federacji, odbierze tę nagrodę osobiście – podkreśla prezes Kajzer. – W swoim wystąpieniu zatytułowanym „Rola inżynierii w budowie pomyślnej przyszłości świata „nawiąże do cenionych osiągnięć polskich inżynierów, którym zawdzięczamy m.in. realizację największych przedsięwzięć gospodarczych II Rzeczypospolitej, w tym Centralnego Okręgu Przemysłowego. Polscy inżynierowie i naukowcy są cenieni w świecie. Wielu z nich pracuje i mieszka na stałe za granicą. Ich rzetelna praca, osiągnięcia zawodowe, patenty i przedsiębiorczość, przynoszą chlubę polskiemu narodowi, dlatego chcemy te dokonania pokazywać i promować. Nasz Kongres powinien właśnie służyć takim celom oraz efektywnej integracji naszego środowiska. Skierowany jest także do młodych ludzi, którzy nie widzą potrzeby nawiązywana do wspaniałej tradycji polskiej nauki i inżynierii.

Program Kongresu dostosowany został do możliwości finansowych stowarzyszeń, które nie otrzymują żadnego wsparcia finansowego. Utrzymują się tylko z niewielkich składek członkowskich. Marzeniem organizatorów jest podjęcie współpracy z polskimi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz instytucjami. Wspólna realizacja projektów pozwoliłaby stowarzyszeniom prężniej działać i zachęcić młodych ludzi do pracy w ruchu stowarzyszeniowym.

– Mamy kontakty z wieloma osobami, które pracują w renomowanych zakładach przemysłowych i instytucjach na terenie Europy i moglibyśmy być łącznikiem między tymi środowiskami – proponuje Andreas Kajzer. – To byłoby korzystne dla obu partnerów, nie tylko, żeby się wzajemnie od siebie uczyć, ale także upowszechniać ideę społecznej i etycznej odpowiedzialności inżyniera XXI wieku. Świadomie wybrałem ten temat jako wiodący w naszej konferencji. Te sprawy są mi szczególnie bliskie i mogę się dzielić swoimi doświadczeniami i zachęcać do takich działań inne osoby.

Wśród pracowników, których Andreas Kajzer zatrudniał w swojej polsko-niemieckiej firmie Gamm Drogowe Systemy Bezpieczeństwa, zajmującej się robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, niektóre osoby były uzależnione od alkoholu i używek. Wielu z nich pomógł nie tylko wyjść z tego nałogu, ale stać się fachowcami w zawodzie.

– To jest dla mnie wielka satysfakcja. Śledzę losy tych ludzi, którzy dziękują mi za tę pomoc w sposób wzruszający. O popularyzowaniu społecznej roli inżynierów nie powinniśmy zapominać w naszym stowarzyszeniowym ruchu, podsumowuje Andreas Kajzer.

W programie jubileuszowych uroczystości przewidziano oprócz konferencji także wizyty studyjne m.in. na terenie budowy najnowocześniejszego niemieckiego dworca kolejowego STUTTGART 21, której jednym w koordynatorów jest inżynier Dominik Kajzer. (Jolanta Czudak)

Ramka

Europejską Federację Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych tworzą:

  • Zrzeszenie Federalne Polskich Inżynierów i Techników w Niemczech;
  • Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii;
  • Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Polskich na Litwie;
  • Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy;
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich we Francji;
  • Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii.
Idź do oryginalnego materiału