Ewakuacja w razie wojny w Polsce. Pokazali procedury. Te osoby otrzymają pomoc jako pierwsze

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia na wypadek wojny lub stanu wojennego. Okazuje się, iż rząd w dużej mierze liczy na samoorganizację obywateli.
Jak podaje portal prawo.pl, projekt to akt wykonawczy ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dokument nie dotyczy ucieczki w razie klęski żywiołowej. Określa jednak procedury działania, które mają zapewnić sprawną ewakuację obywateli z obszarów zagrożonych konfliktem zbrojnym.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy ta wojna będzie do ostatniego Ukraińca?


Jak ma wyglądać ewakuacja w razie wojny? Te osoby dostaną schronienie jako pierwsze
Zgodnie z dokumentem w pierwszej kolejności mają być ewakuowane dzieci, kobiety ciężarne i osoby z domów pomocy społecznej i szpitali, a także osoby z niepełnosprawnościami. Transport mają zapewnić organy Obrony Cywilnej. Projekt zakłada, iż duża część obywateli będzie mogła ewakuować się samodzielnie. W nowej wersji rozporządzenia zniknęło jednak pierwszeństwo osób korzystających z pomocy społecznej, ponieważ często są to ludzie zdrowi, ale niepodejmujący zatrudnienia.


Jak ma wyglądać ewakuacja w razie wojny? Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl


Z wojewodów został ściągnięty obowiązek ewidencji ludności w czasie ewakuacji. Wystarczyć ma spis lub szacunkowa liczba ludzi. - W przypadku wystąpienia sytuacji wymagającej ewakuacji ludności z obszaru zagrożonego prowadzenie ewidencji ludności podlegającej samoewakuacji będzie w praktyce niemożliwe - wyjaśnił Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski.


Kto odpowiada za ewakuację? "Samorządy są w stanie zapewnić jedynie podstawowe środki"
Na barkach wójta ciążyć ma obowiązek wyznaczenia lokalizacji punktów zbiórki, głównych dróg ucieczki i koordynacja zasobów cywilnych odpowiedzialnych za proces, a także zabezpieczenie dostępu do żywności, wody i potrzeb sanitarnych. - Samorządy są w stanie zapewnić jedynie podstawowe środki medyczne i leki, dlatego nie można oczekiwać, iż zabezpieczą one pełny asortyment medykamentów, zwłaszcza tych dostępnych wyłącznie na receptę. W interesie osoby ewakuowanej leży więc wcześniejsze przygotowanie i zabranie ze sobą leków przyjmowanych na stałe - powiedziała Patrycja Grebla-Tarasek ze Związku Powiatów Polskich. Czy sądzisz, iż Polska jest się w stanie obronić w razie wojny? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału