FAS widać po rysach twarzy. Spojrzała w lustro i już wiedziała. "Ma to dobre strony"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. screen Tik Tok / perfectlyimperfect9559


FAS (ang. fetal alcohol syndrome) to alkoholowy zespół płodowy, czyli najcięższa forma wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych, będąca skutkiem działania alkoholu na płód w okresie ciąży. Dzieci, które przychodzą na świat z tym syndromem, mają charakterystyczne rysy twarzy, co umożliwia szybką diagnozę i wdrożenie odpowiedniej terapii. Tak było w przypadku tej tiktokerki, która przerywa zmowę milczenia i pokazuje to, jak wygląda FAS.
Objawy FAS u dzieci (i dorosłych) to przede wszystkim nietypowych wygląd. Do cech charakterystycznych należą tu krótkie szpary powiekowe, szeroko rozstawione oczy, czy krótki i zadarty nos. Dzieci, które przyszły na świat z tym syndromem są dość gwałtownie diagnozowane, tak jak to było w przypadku tej kobiety. W swoim filmie przyznała, iż cierpi na FAS.


REKLAMA


Zobacz wideo "Jak ktoś nie pije, to nazywany jest alkoholikiem". Joanna Banaszewska o nowym trendzie "niepicia"


"Mam FAS"
"Mam FAS. Mam te wszystkie klasyczne rysy twarzy dla tego syndromu i dzięki temu na wczesnym etapie życie postawiono szybką i trafną diagnozę" – zaznacza tiktokerka, która zdecydowała się pokazać to, jak wygląda dorosła osoba zmagająca się z syndromem alkoholowego zespołu płodowego. "Ma to też dobre strony, bo dzięki tym charakterystycznym rysom, gwałtownie postawiono diagnozę. Jestem za to bardzo wdzięczna" – dodaje, co oczywiście jest prawdą, bo to, czy dziecko cierpi na FAS, można już wywnioskować w pierwszych dniach życia malucha. Wystarczy nieco bardziej przyjrzeć się jego rysom twarzy.


Do cech charakterystycznych dla FAS należą:


krótkie szpary powiekowe,
opadające powieki,
szeroko rozstawione oczy,
krótki i zadarty nos,
płaska (lub w ogóle brak) rynienka nosowa,
wąska górna warga,
mała i słabo rozwinięta żuchwa,
deformacje palców, kończyn i stawów,
nisko osadzone uszy,
krótka szyja,
mała głowa.


Dzieci z FAS przychodzą na świat też mniejsze, wolniej rosną i są opóźnione w rozwoju. Mają problemy z mową, motoryką czy chociażby uczeniem się nowych rzeczy. Te cechy zauważyła u siebie tiktokerka o nicku @perfectleyimperfect955, która w swoich filmach stara się uświadamiać innych na temat FAS i zgubnych skutków picia alkoholu w ciąży, bez względu na ilość.


FAS jest nieuleczalny, a uchronić przed nim może całkowita absytynenscja
Fas to syndrom, który jest nieuleczalny, jednak niezmiernie ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza, aby zapobiec wtórnym objawom i złagodzić niektóre symptomy. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu, rodzicom jest łatwiej zrozumieć zachowania malucha i adekwatnie na nie reagować. "Typowe objawy neurologiczne płodowego zespołu alkoholowego ujawniają się zwykle między 2. a 10. rokiem życia. W okresie noworodkowym u dzieci, które były narażone na toksyczny wpływ alkoholu w trakcie ciąży, może wystąpić zespół abstynencyjny (odstawienny). U noworodków objawia się on zaburzeniami snu, drgawkami, nadwrażliwością na światło i dźwięk" – czytamy na stronie gov.pl.


Płodowy zespół alkoholowy, inaczej zwany zespołem FAS, występuje u dzieci matek spożywających alkohol w trakcie ciąży. Nie ma jednoznacznych danych na temat ilości spożytego alkoholu, który wywołuje objawy choroby u dziecka. Jednakże choćby mała dawka wypitego etanolu w ciąży może prowadzić do wystąpienia u dziecka Alkoholowego Efektu Płodowego – FAE (ang. Fetal Alcohol Effects), czyli objawów zespołu FAS, jednak o mniejszym nasileniu.
Idź do oryginalnego materiału