Dziś na forum PCLab ukazała się informacja, iż w dniu 30 listopada serwis zostanie zamknięty, a wszystkie dane (wypowiedzi i konta użytkowników) trwale usunięte. Tym samym z internetu zniknie ostatni składnik PCLabu – serwisu, który zakładałem i który ruszył 1 września 2002 roku – ponad 22 lata temu…
PCLab był dla mnie bardzo ważnym projektem. To mój pierwszy technologiczny serwis internetowy, który zbudowałem – z pomocą mojej życiowej partnerki (pomysłodawczyni nazwy „PCLab”), ojca (programista), kolegów ze studiów (również programiści) i zaprzyjaźnionych dziennikarzy, z którymi wcześniej pracowaliśmy wspólnie przy serwisie PC.com.pl (którego właścicielem była spółka Ontel, operator również kultowego serwisu o grach Valhalla czy serwisu sportowego Futbol.pl). PCLab był realizacją moich marzeń o stworzeniu portalu o technologiach, który zostanie zbudowany od podstaw według mojej wizji takiego serwisu. Od samego początku kluczowym fundamentem PCLabu miała być społeczność jego użytkowników, dlatego podstawową funkcjonalnością, dostępną już od pierwszego dnia działania serwisu, był system komentarzy do publikacji oraz forum dyskusyjne.
PCLab rósł w bardzo szybkim tempie. Przez pierwsze dwa lata oglądalność serwisu podwajała się co dwa miesiące. W szczytowym momencie serwis był odwiedzany przez 3,5 miliona użytkowników unikalnych miesięcznie, którzy generowali ponad 20 milionów odsłon (szczególne wrażenie robi właśnie współczynnik liczby odsłon do liczby odwiedzających, bo pokazuje, jak wiele czasu spędzali czytelnicy na PCLabie).
Ale wraz z samym serwisem dynamicznie rosła społeczność na forum. Społeczność niezwykle ze sobą zżyta, zawiązująca przyjaźnie. Forumowicze (sami siebie nazywali „labowiczami”) spotykali się nie tylko na forum PCLab, ale także „w realu”. Można choćby powiedzieć, iż forum PCLab było swego rodzaju prekursorem Tindera, ponieważ wiele takich relacji kończyło się potem małżeństwami!
W 2009 podjąłem decyzję o sprzedaży PCLabu Grupie Onet, w nadziei na dalszy rozwój serwisu. Potężny partner medialny miał zagwarantować dalszy wzrost witryny i wprowadzanie nowych funkcji. Jednak niedługo po akwizycji serwisu, w 2012 roku sama Grupa Onet została przejęta przez jeszcze większego gracza – międzynarodową grupę wydawniczą Ringier Axel Springer Polska (RASP). RASP z kolei był wydawcą magazynu technologicznego (i powiązanej z nim witryny) Komputer Świat, częściowo konkurencyjnego wobec PCLabu.
Na szczęście udało się pogodzić obie marki w ramach jednej grupy wydawniczej. PCLab został ukierunkowany na tzw. entuzjastów komputerowych, użytkowników najbardziej zaawansowanych, overclockerów, „DIY-userów”, technologicznych „opinion liderów”.
Komputer Świat koncentrował się na tworzeniu treści dla osób mniej obytych z technologiami, ale również głodnych wiedzy. W Grupie mieliśmy jeszcze trzeci serwis o technologiach – Technowinki. Ten był ściśle powiązany z samą marką Onet (nie miał choćby własnej domeny, był subdomeną Onetu), a treści na nim tworzone z myślą o czytelnikach Onetu.
Wszystko funkcjonowało wzorowo. Przynajmniej teoretycznie. Ale potem zapadła decyzja, by skoncentrować wysiłki na jednej konkretnej marce w ramach każdego segmentu tematycznego. W obszarze „Nowe technologie” tą wiodącą marką został Komputer Świat (co naturalne, bo to autorska marka grupy Ringier Axel Springer, siostrzana do oryginalnej, niemieckiej „Computer Bild”), w obszarze „Motoryzacja” – Auto Świat, w obszarze „Biznes” – Forbes i Business Insider (jedyny segment z dwoma markami), w obszarze „Sport” – Przegląd Sportowy i tak dalej. Wszystkie inne marki zostały albo zamknięte (Onet Moto, Biznes.pl, Technowinki), albo były powoli wygaszane.
Zmniejszenie roli PCLabu w Grupie było dla mnie – twórcy tego serwisu, emocjonalnie z nim mocno związanego – ciosem prosto w serce. To był jeden z głównych powodów, dla których zdecydowałem opuścić RASP. A technicznie – zmienić formę współpracy z RASP, gdyż formalnie ta kooperacja przez cały czas trwa, ale teraz realizujemy wspólnie z RASP inne projekty (jak Tech Familia, podcast Zrozumieć AI, czy wydarzenia Business Insider Trends Festival czy Onet Impact Day, które miałem przyjemność prowadzić jako konferansjer).
Po moim „odejściu” z segmentu Nowych technologii pod koniec 2019 roku serwis PCLab funkcjonował jeszcze pół roku, po czym RASP podjął decyzję o jego zamknięciu w czerwcu 2020.
Co jednak ciekawe, przy życiu pozostawiono forum PCLab, które funkcjonowało przez cały czas w domenie pclab.pl, pod adresem forum.pclab.pl.
Jednak już w momencie wygaszania samego serwisu PCLab, pojawiły się pogłoski, iż podobny los czeka także forum.
Jak się jednak okazało, forum funkcjonowało jeszcze kolejne cztery lata.
A dziś na forum ukazała się informacja, iż to jednak koniec. Forum PCLab zostanie definitywnie zamknięte wraz z dniem 30 listopada, a wszystkie dane zostaną trwale usunięte.
To już definitywny koniec PCLab i jego historii. 22 lata minęły jak jeden dzień. Jestem jednak przekonany, iż serwis pozostanie w pamięci nie tylko mojej, ale też dziesiątek tysięcy labowiczów, którzy każdego dnia odwiedzali forum PCLab, na którym wymieniali się wiedzą nie tylko na temat komputerów i nowych technologii (pozdrowienia dla stałych bywalców działów „Off-topic” i „Śmietnik!”), zawiązywali przyjaźnie, często też się ze sobą sprzeczali, czasem choćby poznawali miłość swojego życia. Ale tworzyli prawdziwą, cyfrową społeczność – Digital Community, motto PCLabu. I tak ten serwis, oraz powiązane z nim forum zapamiętam.