Funkcjonariusze ZK w Koronowie zorganizowali dla swoich dzieci półkolonie. Uczestnicy mogli m.in. zobaczyć jak wygląda praca rodziców

metropoliabydgoska.pl 6 godzin temu

W Zakładzie Karnym w Koronowie zorganizowano półkolonie dla dzieci funkcjonariuszy Służby Więziennej. Pięć dni podczas których dzieci były pod opieką funkcjonariuszy w czasie wolnym od służby było wypełnione licznymi atrakcjami.

– Zamysł zorganizowania wypoczynku dla dzieci funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Koronowie zakiełkował już jesienią – informuje por. Wojciech Górski z Zakładu Karnego w Koronowie. – Wielu rodziców opowiadając dzieciom o swojej pracy czuło dyskomfort związany z tym, iż omówienie charakteru ich pracy jest bardzo wymagające i nigdy nie będą mieli okazji pokazać jak ona naprawdę wygląda. Wsłuchując się w te głosy zespół organizatorów podjął się zadania zaprezentowania pracy w Służbie Więziennej wypełnienia 5 dni półkolonii atrakcjami dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Po oficjalnym ogłoszeniu naboru znalazło się bardzo wielu chętnych, finalnie 17 dzieci zostało zakwalifikowanych do wypoczynku – dodaje funkcjonariusz.

Każdy dzień półkolonii był naszpikowany aktywnościami. Rodzice mogli przyprowadzić dzieci do specjalnie przygotowanej sali, która przeszła niesamowitą metamorfozę wobec swojego pierwotnego celu. Przygotowano niezliczone materiały kreatywne, gry, miejsca zabawy, a choćby namiot, który służył za ,,bazę”.

Pierwszy dzień służył zapoznaniu grupy, ustaleniu kontraktu i zasad wspólnej zabawy. Dzieci odebrały lekcję musztry, nauczyły się meldować, oddawać honory, czy maszerować. Kolejnym punktem poszerzania wiedzy o pracy rodziców było zwiedzanie punktu dowodzenia, poznanie pracy dowódcy, zapoznania z systemami ochrony. Emocjonującym wydarzeniem dla uczestników było odwiedzenie strzelnicy pneumatycznej i wzięcie udziału w turnieju o tytuł ,,króla strzelania” używając trenażera cyfrowego. Dzień został zwieńczony własnoręcznym wykonywaniem karmników dla ptaków oraz zawieszek z makramy.

Drugi dzień postawił nowe wyzwania przed dziećmi. Rozpoczęły go od farbowania koszulek różnymi technikaliami, używając farb oraz wzorów. Po wykonaniu koszulek półkoloniści wybrali się do wioski ginących zawodów, gdzie zgłębiali tajniki garncarstwa, mogli założyć korymosło czy poznać historie narzędzi użytkowych. Inauguracją wizyty była kiełbaska samodzielnie pieczona na ognisku.

Trzeci dzień rozpoczął się pod znakiem dalszego poznawania Służby Więziennej. Dzieci miały możliwość poznania Norta – psa służbowego wykorzystywanego w Służbie Więziennej do wyszukiwania substancji psychoaktywnych oraz jego przewodnika. Następnie na uczestników czekał pokaz środków ochrony osobistej i środków przymusu bezpośredniego. Dzieci udały się także do Nadleśnictwo Różanna i odebrały lekcje żywej, otaczającej ich natury pod okiem leśnika. Podczas wizyty w lesie zostały także zawieszone karmniki dla ptaków. Po powrocie do jednostki, na fali emocji związanych z lasem półkoloniści wykonali kule-smakule dla ptaków.

Czwarty dzień był dniem wyjazdowym. Z samego rana uczestnicy udali się do kina w Bydgoszczy na seans najnowszej części „Pana Kleksa”. W oczach dzieci wyjazd nie mógł być udanym bez wizyty w restauracji McDonalds. Z pełnymi brzuchami półkoloniści odwiedzili „Muzeum Brudu i Mydła”, w którym uczyli się o istocie higieny oraz mogli samodzielnie sporządzić swoje mydełka.

Piąty, ostatni już dzień łączył zabawę i edukację. Dzieci odwiedziły Punkt Informacji Turystycznej, a następnie udały się na warsztaty tworzenia pizzy, którą mogli sami przygotować, wypiec i następnie zjeść. Po powrocie do jednostki na dzieci czekała dyskoteka z zabawami i konkursami, a także warsztat taneczny ze szkołą tańca Gabi. Podsumowaniu półkolonii towarzyszył smutek i sentyment ze strony dzieci z okazji ich zakończenia i konieczności rozstania.

– Tydzień półkolonii dla dzieci funkcjonariuszy był niesamowicie emocjonujący, ale także posiadał wymiar edukacyjny – podkreśla por. Górski. – Dzieci podczas gier, zabaw i atrakcji nabywały nowych umiejętności, ale także uczyły się o pracy swoich rodziców, ale także o historii. Z relacji rodziców wynika, iż wypoczynek został gorąco przez dzieci przyjęty, a każdego dnia wstawały z entuzjazmem do kolejnej okazji odkrywania świata. Szczególne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym, ale także osobom i instytucjom które wspierały organizację wydarzenia. Wśród sponsorów inicjatywy znalazł się Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy, PGSW Przedsiębiorstwo Państwowe, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność przy Zakładzie Karnym w Koronowie, a także Przedsiębiorstwo Usług Leśnych Hartwich – dodaje por. Wojciech Górski.

Idź do oryginalnego materiału