Gdów uczcił 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

ck.gdow.pl 17 godzin temu

Mieszkańcy Gdowa wspólnie uczcili dziś jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski – uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na zaproszenie Wójta Gminy Gdów, Zbigniewa Wojasa, odpowiedziały licznie zgromadzone delegacje, harcerze, uczniowie, przedstawiciele władz oraz lokalne organizacje.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjną Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gdowie. Po nabożeństwie uczestnicy, w uroczystym pochodzie prowadzonym przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Gdów pod batutą Adama Czyżowskiego, przemaszerowali na Rynek pod Pomnik Pamięci.

Podczas oficjalnej części obchodów odśpiewano Hymn Państwowy, odczytano list od Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, a Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas wygłosił okolicznościowe przemówienie. W szczególnym geście pamięci, w hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej, odsłonięto Dęby Pamięci – posadzone dla uczczenia trzech mieszkańców gminy Gdów, zamordowanych w Katyniu w 1940 roku. Następie pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty.

To wielka euforia móc z Państwem celebrować radosny dzień polskiej państwowości, którego fundamentem jest Konstytucja 3 Maja, a zarazem święto Najświętszej Maryi Królowej Polski. W naszej polskiej tradycji to dzień radosnego, patriotycznego świętowania, ale też dzień refleksji nad przyszłością. Kultywowanie polskiej tradycji i krzewienie historii ojczyzny leży w naszych rękach i jest naszym obowiązkiem.

- mówił gospodarz gminy Gdów.

Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze z 2 Środowiskowego Szczepu Nadrabiańskiego im. Szarych Szeregów, rozdając uczestnikom biało-czerwone przypinki. Centrum Kultury zadbało o narodowe flagi, a całe centrum Gdowa tonęło w barwach narodowych.

Na zakończenie uroczystości, w radosnym repertuarze zaprezentowali się mali artyści z Przedszkola Samorządowego w Gdowie.

Całość wydarzenia poprowadziła Edyta Trojańska-Urbanik – kierownik Referatu Współpracy, Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Gminy Gdów.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i oczywiście już teraz zapraszamy na przyszłoroczne obchody. Niech się święci 3 Maja.

Przypomnijmy, iż 3 maja 1791 r. Sejm Wielki, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie Ustawę Rządową, znaną jako Konstytucja 3 Maja.

Obowiązywała tylko 14 miesięcy, ale do dzisiaj jest powodem do dumy dla Polaków i chwalebną kartą w dziejach naszego kraju. Konstytucja 3 Maja to dokument wyjątkowy – jej głównym celem było ratowanie Rzeczypospolitej po I rozbiorze przeprowadzonym przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 roku. Ustawa Rządowa przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną i zgodnie z duchem Oświecenia wprowadzała zasadę trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ponadto, w Rzeczypospolitej obowiązywała od tego momentu wolność wyznania. Likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy, zniesiono liberum veto, wolne elekcje, konfederacje, a decyzje sejmu miały być wiążące dla sejmików wojewódzkich. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy sejm. Głową rządu stawał się król, ale jego decyzje wymagały kontrasygnaty ministrów, którzy byli odpowiedzialni przed sejmem. Chłopi przeszli pod opiekę rządu. Dodatkowo, aby wzmocnić rozwój gospodarczy zachęcano rzemieślników i kupców obcego pochodzenia do osiedlania się, zapewniając im wiele swobód [ https://samorzad.gov.pl/ ].

Wiwat maj, trzeci maj.

Idź do oryginalnego materiału