Śląski Uniwersytet Medyczny zaprezentował nową koncepcję budowy Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach. Jak podkreśla prezydent miasta, Katarzyna Kuczyńska-Budka, nowy szpital będzie maksymalnie wykorzystywał dotychczasowy projekt, rozbudowując go o dodatkowe moduły.
Szpital Uniwersytecki ma powstać w nowej lokalizacji przy ul. Kujawskiej, a jego budowa ma potrwać do 2034 roku. Pierwsze oddziały rozpoczną działalność już za 6 lat, a ich uruchomienie zaplanowano na lata 2030–2032. Uczelnia, która będzie inwestorem, podpisała już list intencyjny z władzami Gliwic oraz województwa śląskiego w tej sprawie.
Nowy szpital ma zaoferować blisko 850 łóżek w około 30 oddziałach. W planach jest także utworzenie Stacji Dializ oraz Oddziału Rehabilitacji Dziennej, a także Pododdziału Dializoterapii z 11 stanowiskami. Budowa szpitala będzie realizowana w trzech etapach.
Pierwszy etap obejmie przygotowanie niezbędnych dokumentów, takich jak wnioski o wydanie opinii o celowości inwestycji, a także opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie postępowania przetargowego na budowę pierwszych segmentów szpitala, czyli A1, B1 i C1. To tutaj znajdą się m.in. dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Terapii, bloki operacyjne (10 sal) oraz część poradni przyszpitalnych.
Drugi etap to budowa segmentów A2, B2 i C2, w których pojawią się kolejne oddziały, w tym z zabrzańskiego Szpitala Specjalistycznego oraz oddział neurochirurgii z Bytomia. W tym etapie powstaną także bloki operacyjne, diagnostyka obrazowa i apteka ogólna.
Ostatni etap, który rozpocznie się w 2033 roku, to budowa segmentów D1 i D2, które pomieszczą m.in. oddziały Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko z Zabrza oraz oddział rehabilitacji dziennej.
W ramach inwestycji planowane jest także utworzenie centrum kształcenia studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Miasto zadba o to, by wokół szpitala powstało przyjazne pacjentom i ich rodzinom otoczenie, a także o dostosowanie komunikacji publicznej do nowych potrzeb.
Budowa nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Gliwicach to ogromne wyzwanie, które z pewnością wpłynie na rozwój miasta, a także poprawi dostęp do nowoczesnej opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu.
Info: UM Gliwice