W Gliwicach budowa Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych nabiera tempa. Jest to jedno z priorytetowych przedsięwzięć władz miasta. Regularne spotkania zespołu odpowiedzialnego za realizację tej inwestycji realizowane są w Urzędzie Miejskim.
W rozmowach uczestniczą przedstawiciele miasta, w tym prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 Przemysław Gliklich, oraz reprezentanci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym kanclerz uczelni dr. n.med. Ireneusz Ryszkiel.
22 listopada odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego omówiono m.in. szczegóły dotyczące przekazywania niezbędnych dokumentów oraz usług medycznych, które mają zostać uwzględnione w nowym szpitalu. Jako pierwsze uruchomione zostaną dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4. Uniwersytet Medyczny potwierdził także zabezpieczenie kwoty 1 mln zł w planie budżetowym na 2025 rok, co umożliwi rozpoczęcie prac nad przeprojektowaniem szpitala na obiekt z około 800 łóżkami.
Przedstawiciele uczelni zaprezentowali również wstępne koncepcje zmian w bryle budynku i jego otoczeniu, podkreślając chęć jak najszerszego wykorzystania istniejącego projektu szpitala. Ponadto, Śląski Uniwersytet Medyczny poinformował, iż rozpoczął prace nad przygotowaniem wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia, tzw. IOWISZ. To najważniejsze narzędzie do oceny zasadności inwestycji publicznych, na podstawie którego Ministerstwo Zdrowia przyznaje środki na realizację takich projektów. Uczelnia zadeklarowała, iż złożenie wniosku w systemie IOWISZ będzie możliwe na początku przyszłego roku. Proces, który będzie bardziej rozbudowany niż poprzedni, ma przebiegać znacznie szybciej.
Inwestycja jest efektem współpracy Gliwic, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz władz województwa. Nowy szpital powstanie przy ulicy Kujawskiej i w jego strukturach znajdą się wszystkie oddziały obecnego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach oraz nowe oddziały ŚUM. Obok szpitala powstanie również centrum kształcenia studentów. Miasto planuje przebudowę lokalnego układu komunikacyjnego oraz zadbanie o otoczenie budynku, aby stworzyć przestrzeń przyjazną pacjentom i ich rodzinom. W planach jest także dostosowanie transportu publicznego do nowych potrzeb w tej okolicy.
Info: UM Gliwice