Niebezpieczne upały
Podczas trwania upałów należy się odpowiednio nawadniać i dbać o to, by nie doszło u nas i naszych bliskich do np. udaru cieplnego. Służby ratunkowe (policja, straż pożarna i pogotowie) przypominają o tym, by zwracać uwagę również na bezpieczeństwo podczas przebywania w samochodzie podczas upałów. Wielokrotnie dzieliliśmy się apelami o tym, by w zamkniętych autach nie zostawiać zamkniętych zwierząt i małych dzieci, bo niejednokrotnie takie sytuacje kończą się prawdziwymi tragediami.
Teraz głos w tej sprawie zabrała Prewencja Społeczna Państwowej Straży Pożarnej, czyli organ rządowy, który zajmuje się edukowaniem społeczeństwa w kwestiach bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom. Na specjalnej grafice, którą opublikowano na facebookowym profilu Prewencji Społecznej PSP, możemy zobaczyć pewne zestawienie. Pokazane tam są wartości temperatur na świeżym powietrzu oraz wewnątrz samochodu, a także prześledzić, jak na przestrzeni 60 minut w aucie może zrobić się niebezpiecznie gorąco.
"W gorące dni wnętrze samochodu może nagrzewać się bardzo szybko, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt pozostawionych w pojeździe. Poniżej przedstawiamy, jak wzrasta temperatura wewnątrz samochodu w odstępach 10-minutowych przy różnych temperaturach zewnętrznych" – czytamy we wpisie. W dalszej części objaśniono, jak niebezpiecznie gwałtownie zwiększa się temperatura w ciągu kolejnych 10-minutowych odcinków.
Krótki czas doprowadza do udaru
Widać w tabeli, iż wystarczy np. dosłownie pół godziny, by w aucie było około 45 stopni Celsjusza, kiedy na zewnątrz jest 26 stopni. jeżeli spojrzymy na grafikę, zobaczymy również, iż już przy temperaturze 21 stopni na zewnątrz w samochodzie może być niebezpiecznie (choć przecież 21 stopni nie jest uznawane za upał). Po 60 minutach, kiedy na dworze jest 21 stopni, w aucie może być aż 45 stopni.
Jak zaznacza wielu ekspertów, samochody pozostawione na parkingach w upalny dzień, stają się metalowymi skrzynkami, które wewnątrz trzymają temperaturę niczym szklarnia. W artykule na portalu centrumratownictwa.com przybliżono, iż podczas upalnego dnia w aucie może być choćby 70 stopni Celsjusza.
Ludzki organizm jest stałocieplny i jeżeli znajduje się dłuższy czas w wysokiej temperaturze, dochodzi do hipertermii, czyli przegrzania. Efektem jest szereg skutków zdrowotnych, a ostatecznie przebywanie w rozgrzanym samochodzie dłuższy czas doprowadza do śmierci poprzez udar cieplny (uszkodzenie komórek i reakcja zapalna, które prowadzą do niewydolności narządów). Warto więc pamiętać o tym, by podczas każdej podróży (nawet krótkiej przejażdżki do marketu) nie zostawiać w zamkniętym aucie ani dziecka, ani dorosłego, ani zwierzęcia.