Hałas jest dźwiękiem niepożądanym

liderzyinnowacyjnosci.com 1 tydzień temu

Wszechobecny w życiu każdego z nas hałas wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie. Głośne dźwięki są niebezpieczne nie tylko dla narządu słuchu, ale też dla innych układów. Negatywne skutki hałasu odczuwa jeden na pięciu mieszkańców Europy. Jest jednym z największych zagrożeń środowiskowych, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza.

Uciążliwy hałas to nie tylko dźwięki, ale również wibracje i drgania mechaniczne, które nie są słyszalne (infradźwięki o niskiej częstotliwości i ultradźwięki o wysokiej częstotliwości). Chociaż ich nie słyszymy, nie pozostają bez wpływu na organizm. Nie można ich całkowicie wyeliminować, ale można się przed nimi skutecznie chronić.

Hałas wpływa niekorzystnie przede wszystkim na narząd słuchu, ponieważ ma on bezpośredni kontakt z falami akustycznymi, które docierają do niego ze środowiska. Zmiany, które powoduje, mogą być trwałe lub przejściowe. Ponadto ubytki słuchu mogą się pogłębiać z czasem, ponieważ głośne dźwięki prowadzą do uszkodzenia komórek ucha wewnętrznego i zaburzają ich funkcjonowanie. Jest to częsty problem w niektórych grupach zawodowych, narażonych na duże natężenie dźwięków – np. pracowników niektórych fabryk czy nauczycieli.

Uszkodzenie słuchu następuje już przy hałasie o natężeniu około 90 decybeli. Na skutek działania głośnych dźwięków może rozwinąć się krótkotrwałe lub długotrwałe upośledzenie słyszenia. Jest to zmęczenie słuchowe, które ustępuje po pewnym czasie (np. kilkunastu godzinach) od zakończenia ekspozycji na hałas. Szczególnie niebezpieczne są trwałe uszkodzenia słuchu, ponieważ są one nieodwracalne.

Regularny wpływ hałasu na zdrowie człowieka prowadzi do pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia. Zbyt niskie lub wysokie dźwięki oddziałują negatywnie na psychikę – choćby gdy nie są zbyt głośne. Pojawiają się: rozdrażnienie, zdenerwowanie, agresja, a choćby zaburzenia psychiczne. Ponadto występują problemy z koncentracją, pogorszenie pamięci, upośledzenie funkcji poznawczych, niemożność skupienia uwagi oraz zaburzenia snu. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem hałasu układ nerwowy jest zbyt obciążony.

W środowiskach miejskich hałas może mieć jeszcze większy wpływ, z powodu intensywnego ruchu ulicznego, przelatujących samolotów, czy też hałasu generowanego przez przemysł i budownictwo. Im gęściej usytuowane są obiekty budowlane oraz infrastruktura, tym trudniej jest znaleźć rozwiązanie problemów z hałasem. Dzieci, ludzie starsi oraz osoby pracujące w hałaśliwych środowiskach są szczególnie narażone na negatywne skutki hałasu, ponieważ ich organizmy są bardziej podatne na stres.

Oprócz bezpośrednich skutków zdrowotnych, hałas może również wpływać na samopoczucie i jakość życia. Ludzie mogą doświadczać irytacji, zmniejszenia koncentracji i trudności w komunikacji z innymi w hałaśliwym otoczeniu. Jest to szczególnie istotne w miejscu pracy, czy edukacji, gdzie potrzebujemy ciszy i jak najmniej czynników rozpraszających uwagę. Problemy z akustyką w takich miejscach mogą prowadzić do obniżenia wydajności w pracy, problemów w relacjach międzyludzkich, a choćby pogorszenia ogólnego zadowolenia z życia. (inf)

Idź do oryginalnego materiału