„Impresje słowne” – wieczór autorski Sylwestra Łysiaka

tarnobrzeg.info 1 miesiąc temu

Sylwester Łysiak znany jest mieszkańcom Tarnobrzega głównie z działalności teatralnej. Teraz możemy poznać także jego twórczość poetycką. 29 listopada odbędzie się wieczór autorski i promocja tomiku wierszy „Impresje słowne”.

Sylwester Łysiak będzie gościem IV Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. W swojej twórczości nawiązywał także do słynnego bajkopisarza. Napisał choćby parafrazę „Chorego kotka”, którą można znaleźć w wydanym niedawno tomiku „Impresje słowne”. Jest to zbiór różnych tekstów, które sam autor nazwał „wiersze, wierszyki, rymowanki”, które powstały na przestrzeni kilkunastu lat. Są wśród nich poezje, są wiersze okolicznościowe, limeryki. Jak pisze sam autor: „(…) trochę liryzmu i nostalgizmu/ciut życiolizmu i dziennolizmu/chwile świętości, religijności/część rodzinności, rodzicielskości (…)”. Książka stanowi interesujący przegląd różnorodnej działalności pisarskiej autora.

W piątek 29 listopada w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie poświęcone temu tomikowi. Zaplanowano czytanie wierszy, wspominanie, wspólne śpiewanie oraz rozmowy o poezji i nie tylko. Będzie można także kupić książkę i zdobyć autograf autora.

Wstęp wolny. Początek o 18.00.

***

Sylwester Konstanty Łysiak

Urodził się 11.03.1954 roku w Sokolnikach koło Sandomierza. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskał w 2011 roku tytuł doktora nauk humanistycznych z zakresu kulturoznawstwa na podstawie pracy „Współczesny teatr ludowy. Formy i funkcje”, której promotorem był prof. dr hab. Jan Adamowski.

Ukończył także Uniwersytet Ludowy we Wzdowie koło Brzozowa w 1977 roku o specjalności teatr amatorski i organizacja pracy kulturalno-oświatowej, zdobywając uprawnienia kategorii I w obu specjalnościach oraz Podyplomowe Studium Kultury Żywego Słowa na Uniwersytecie Warszawskim i Teatrze Ochota w 1988 roku.

Zawodową działalność kulturalno-oświatową prowadzi nieprzerwanie od 1979 roku pracując z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi, emerytami, aktualnie w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Założyciel teatrów amatorskich przy Tarnobrzeskim Domu Kultury: Młodzieżowego Teatru Amatorskiego „MTA” (36 lat nieprzerwanej działalności); Teatru „Czwartek” dla osób dorosłych (13 lat działalności). Prowadzi też od strony artystycznej Teatr Emerytów „Bez Metryki”. Z tymi zespołami przygotował jako reżyser i pedagog kilkadziesiąt przedstawień, spektakli teatralnych, widowisk misteryjnych i ludowych o różnorodnej tematyce i formie artystycznej. Był także założycielem i opiekunem Młodzieżowego Klubu Literackiego „ATL” przy Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Członek i przewodniczący jury konkursów recytatorskich, obrzędowych, literackich; konferansjer różnych imprez, festiwali, przeglądów. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, dorosłych, dla uczestników Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Caritas Diecezji Sandomierskiej, Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Współpracuje również z lokalnymi parafiami organizując festiwale piosenki religijnej, konkursy recytatorskie.

Nauczyciel mianowany szkół średnich i policealnych w Tarnobrzegu i Sandomierzu oraz nauczyciel akademicki (adiunkt) Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – Filia w Sandomierzu. Autor książki „Współczesny teatr ludowy. Studium wybranych zespołów z lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego”, Sandomierz 2011 oraz tomiku poetyckiego „Impresje słowne. Wiersze, wierszyki, rymowanki”, Sandomierz 2024 a także licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Członek Klubu Miłośników Sandomierza i redaktor pisma „Sandomierzanin”. Z zamiłowania przewodnik, instruktor przewodnictwa, pilot wycieczek PTTK Sandomierz.

Za swą pracę zawodową, oświatową i społeczną otrzymał m.in. Honorową Odznakę – Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal za Zasługi dla Pożarnictwa w Dziedzinie Upowszechniania Kultury i Oświaty (złoty, srebrny i brązowy), Srebrną Odznakę PTTK, Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego, Nagrodę Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Uhonorowany tytułami: Tarnobrzeżanin Roku 2008 – Przyjaciel Dzieci i Młodzieży, Zasłużony Tarnobrzeżanin – 2019. Mieszkaniec Sandomierza od 1980 roku.

Idź do oryginalnego materiału