Jak dowiadujemy się z raportu MultiSport Index 2024, co trzeci Polak w ogóle nie ćwiczy. Motywacja do aktywności fizycznej często jest krótkoterminowa lub sezonowa. Ludzie często odkładają ćwiczenia na później. To z kolei utrudnia zbudowanie zdrowych nawyków. Zdaniem autorów badania zjawisko to możemy nazwać sportkrastynacją.
REKLAMA
Zobacz wideo Szkodliwe nawyki, które kobiety wykonują każdego dnia:
Osoby z tych pokoleń mają największy problem z ćwiczeniami
Warto wspomnieć, iż najgorzej radzą sobie przedstawiciele pokolenia X (urodzeni w latach 1965-1980) oraz baby boomers (1946-1964). Odpowiednio aż 42 procent i 57 procent osób z tych grup nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej choćby raz w miesiącu, co stawia je w szczególnie trudnej sytuacji zdrowotnej. Nieaktywne osoby jako przyczynę takiego stanu rzeczy, najczęściej wskazują brak czasu (28 procent) i tłumaczą to: pracą (62 procent), opieką nad dziećmi i obowiązkami domowymi (po 16 procent). Z kolei co dziesiąty badany z tej grupy stwierdza, iż "po prostu mu się nie chce".
Jak często należy ćwiczyć? Rzadziej niż większości z nas się wydaje shutterstock/Dmitrii Rud
- Pamiętajmy, iż bez ruchu będziemy czuć się coraz gorzej, ponieważ nie da się efektywnie odzyskać energii bez aktywności fizycznej. Wyczerpanie mentalne wywołane żmudną pracą umysłową odbija się zmęczeniem fizycznym. Jak to przełamać? Właśnie ruchem. Dla samego odzysku energii samo wstrząśnięcie ciałem już będzie na plus. Ruch zawsze ma sens - komenutje wyniki badań trenerka dr Ewa Hartman.
Zobacz także: Jest nauczycielem z 30-letnim stażem. "Dzieci nie chcą ćwiczyć? Chcą! Tylko trzeba do nich dotrzeć"
Jak często i jak długo warto ćwiczyć?
Zmotywowanie się do ćwiczeń bardzo często nie jest łatwym zadaniem. Jednak gdy podejmujemy pierwsze kroki, często popełniamy błąd, decydując się na zbyt długie lub zbyt trudne aktywności. Dlatego też najlepiej jest zacząć od małych kroków, które nie będą dla nas utrapieniem. Poza tym nie stawiajmy sobie celów bez dokładnego przemyślenia i pod wpływem emocji. To właśnie z takich najszybciej rezygnujemy.
Na ten temat w rozmowie z "The Independent" wypowiedział się ekspert ds. fitness Kunal Makwana. Zamiast wyczerpujących treningów czy maratonów biegowych każdego dnia, zaleca on trenowanie 3-4 razy w tygodniu. Nie możemy zapominać o tym, iż bardzo istotny jest także czas na regenerację organizmu. Co istotne, zbyt długie treningi mogą prowadzić do kontuzji i przemęczenia.