Jakie są świąteczne zwyczaje w innych krajach?

radiokielce.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: 14.12.2023. Kielce. Muzeum Dialogu Kultur / Fot. Daniel Lenart - Radio Kielce


Uczniowie z Kielc poznawali w czwartek (14 grudnia) bożonarodzeniowe tradycje innych krajów.

W Muzeum Dialogu Kultur opowiadali o nich wolontariusze, którzy do naszego regionu przyjechali między innymi z Hiszpanii i Azerbejdżanu.

Tamara Hachulska, doradca metodyczny w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach mówi, iż Winter Wonderland, jak nazywa się spotkanie, ma już wieloletnią tradycję.

– Skuteczne łączy poznawanie innych kultur z nauką języków obcych – zapewnia Tamara Hachulska.

O obyczajach świątecznych w Niemczech opowiadał Ralph Artz, wykładowca pracujący w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Wyjaśniał, iż zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem różnią się w zależności od regionu, jednak na stole musi pojawić się dziewięć potraw, z których każda ma znaczenie symboliczne. Jedną z nich jest stollen.

– To tradycyjne ciasto świąteczne. Z tego co wiem, nie zawsze stollen wyglądał tak samo. Kiedyś było to bardzo proste ciasto, na które stać było choćby biednych ludzi. Dziś stosuje się bardzo różne przepisy, ale ważne jest, aby stollen był posypany białą mąką, co symbolizuje małego Jezusa w pieluchach – opowiada Ralph Arzt.

Wśród uczestników Winter Wonderland była również Kübranur Bekiroglu z Turcji. Jak mówiła, dziś to ona poznawała zwyczaje świąteczne, bowiem w Turcji dominującą religią jest islam i takich świąt w kalendarzu nie ma.

– To dla mnie nowość, ale bardzo mi się podobają polskie tradycje. Jest bardzo miło, wszędzie są ozdoby i światła. Świetne są również jarmarki bożonarodzeniowe – zapewniała Kübranur Bekiroglu.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach oraz młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Młodzi ludzie zapewniali, iż takie zajęcia pomagają w nauce języka obcego i w poznawaniu innych kultur.

– Na pewno się nie nudziliśmy. Dużo się dowiedzieliśmy, skąd pochodzi jakieś jedzenie, jakie są tradycje – mówi Adrianna. Aleksander dodaje, iż bardzo zaciekawiły go świąteczne potrawy, które jada się w innych krajach, a Szymonowi podobały się kolędy, które w różnych językach śpiewali dziś uczniowie.

Monika Taszłow, nauczycielka języka angielskiego w SP nr 15 w Kielcach mówi, iż oprócz zwyczajów świątecznych młodzi ludzie poznali też zwyczaje noworoczne, dowiedzieli się między innymi o tym, kiedy obchodzony jest Nowy Rok w Chinach i jak wygląda divali, czyli Święto Światła, które w niektórych regionach Indii łączone jest z obchodami Nowego Roku.


Idź do oryginalnego materiału