Tydzień Filmu Niemieckiego 2024 potrwa w Opolu od 29 stycznia do 4 lutego. W programie ogólnopolskim jest osiem obrazów, w naszym regionie zobaczymy siedem z nich.
29 stycznia, godzina 18.00 Kino „Helios Karolinka”, ul. Wrocławska 152/154
Film „Pokój nauczycielski”, (Niemcy), reż. İlker Çatak, zdjęcia Judith Kaufmann.
Carla Nowak jest młodą i zaangażowaną nauczycielką w berlińskim gimnazjum. Podczas lekcji jeden z uczniów zostaje wywołany z klasy, ponieważ jest podejrzany o kradzież pieniędzy. Chłopak jest synem tureckich emigrantów i nie przyznaje się do winy. Carla jest zbulwersowana sposobem, w jaki bezpodstawnie oskarża się jej ucznia i postanawia sama odkryć prawdę. W pokoju nauczycielskim, w osobistych rzeczach zostawia pieniądze i włączoną w komputerze kamerę z zamiarem nagrania złodzieja. Nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie spadną nie tylko na nią, ale i na całą szkolną społeczność…
30 stycznia, godzina 18.00 Kino „Helios Karolinka”
Film „Perfect Days”, (Japonia/Niemcy), reż. Wim Wenders, zdjęcia : Franz Lustig.
Hirayama jest samotnym sześćdziesięciolatkiem, który sprząta toalety publiczne w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Kamera z uwagą przygląda się jego codziennym rytuałom. Jak na człowieka, który wykonuje tak prozaiczną pracę, bohater najnowszego filmu Wendersa ma nietypowe zainteresowania: czyta dobrą, choć nie najnowszą literaturę, w samochodzie słucha muzyki z lat 60. i 70. ze starych kaset magnetofonowych, a południową przerwę w pracy wykorzystuje na fotografowanie. życie miejskiego eremity to jego świadomy wybór, a celebracja codzienności czyni go szczęśliwym, kochającym świat i ludzi człowiekiem.
31 stycznia, godzina 18.00 Kino „Helios Karolinka”
Film „Ingeborg Bachmann – podróż na pustynię” (Niemcy, Włochy. Francja), reż. Margarethe von Trotta, zdjęcia Martin Gschlacht.
Opowieść o znajomości Ingeborg Bachmann i Maxa Frischa, która przerodziła się w intymną relację. Wzajemna fascynacja dwójki wybitnych literackich osobowości nie przełożyła się niestety na harmonijne współżycie. Ingeborg Bachmann w momencie poznania Frischa była w pisarskim świecie docenianą i hołubioną gwiazdą, lubiła podróżować i zmieniać miejsca zamieszkania. Autor „Homo Fabera” z kolei nie czuł się zbyt dobrze poza rodzinnym Zurychem i swojskim patriarchalnym światem. To tam chciał zwabić swoją ukochaną poetkę i uczynić z ich związku „literacki materiał”…
1 lutego, godzina 18.00 Kino „Meduza”, ul. Oleska 45
Film „Miara człowieka” (Niemcy), reż.: Lars Kraume, zdjęcia: Jens Harant.
Alexander Hoffmann, młody i ambitny etnolog, poznaje podczas wystawy kolonialnej w Berlinie w 1896 roku młodą dziewczynę z afrykańskiego plemienia Herrero. Jego przedstawiciele mają spotkać się z cesarzem, aby negocjować warunki współżycia na skolonizowanych przez Niemcy terenach, a Kezia przyjechała z nimi jako tłumaczka. W oczekiwaniu na audiencję berliński naukowiec poddaje Afrykańczyków upokarzającym pomiarom czaszki, chcąc dowieść, iż propagowane przez innych badaczy idee o różnicach rasowych są nieprawdziwe. Piękna i rezolutna Kezia przypadła Aleksandrowi bardzo do gustu…
2 lutego, godzina 18.00 Kino „Meduza”
Film „Czerwone niebo” (Niemcy), reż.: Christian Petzold, zdjęcia: Hans Fromm.
Leon i Felix spędzają lato w położonym nad Bałtykiem letniskowym domku. Leon kończy drugą książkę, Felix planuje studia na Akademii Sztuk Pięknych i przygotowuje portfolio. Tytułowe czerwone niebo nie opisuje romantycznego nadmorskiego zachodu słońca tylko łunę ognia ogarniającego okoliczne lasy. Choć w kurorcie turyści odwołują rezerwacje, a w oddali słychać odgłosy walki z pożogą, w domku letniskowym nikt nie czuje zagrożenia. Dla Leona najważniejsza jest powieść, stroni od reszty beztroskiego towarzystwa. Jego skupienie na sobie samym nie wynika z koncentracji na procesie twórczym, ale z egoizmu i braku umiejętności dzielenia się z innymi przyjemnościami życia.
3 lutego, godzina 18.00 Kino „Meduza”
Film „Black Box” (Niemcy, Belgia), reż.: Asli Özge, zdjęcia: Emre Erkmen.
Pewnego dnia na podwórku starej berlińskiej kamienicy pojawia się szklany kontener, biuro nowego administratora nieruchomości. Z tego strategicznego miejsca może on nie tylko wykonywać pracę zarządcy, ale też obserwować mieszkańców domu. Jego lokatorzy to wielokulturowa i różnorodna społeczność. Nowe porządki, jakie próbuje zaprowadzić administrator, a także pojawiające się pogłoski o planowanej „restrukturyzacji” kamienicy wywołują zaniepokojenie i sprzeciw. Stan niepewności potęguje wkroczenie policji. Przyjazne do tej pory międzysąsiedzkie relacje zaczynają się kruszyć.
4 lutego, godzina 18.00 Kino Meduza
Film „Kiedy znów będzie tak, jak nigdy nie było” (Niemcy, Belgia) reż.: Sonja Heiss, zdjęcia: Manuel Dacosse.
Josse wraz z rodzicami i dwoma starszymi braćmi mieszka w willi znajdującej się na terenie kliniki psychiatrycznej w Szlezwiku-Holsztynie. Jego ojciec jest dyrektorem tego szpitala, a pacjenci, którymi się opiekuje, są kolejnymi nieformalnymi członkami rodziny. Historia dorastania i wchodzenia w dorosłość w nietypowym środowisku i rodzinie, jest słodko-gorzką opowieścią o trudnych wzajemnych relacjach. Matka żyje wspomnieniami z młodości spędzonej we Włoszech, ojciec nawiązuje romans, bracia izolują się od świata w swoich pokojach…