Kalendarz roku szkolnego 2025/2026. Uczniów czekają zmiany. Dotyczą nie tylko ferii

gazeta.pl 11 godzin temu
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz na rok szkolny 2025/2026. W dokumencie uwzględniono m.in. terminy ferii zimowych czy przerw świątecznych. Oprócz zmian w feriach uczniów czekają również inne istotne modyfikacje w trakcie nadchodzącego roku szkolnego.Rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się w poniedziałek, 1 września. Nauka potrwa do piątku, 26 czerwca 2026 roku, kiedy to odbędzie uroczyste zakończenie zajęć w większości placówek. Wcześniej, bo 24 kwietnia 2026 roku, szkołę zakończą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia.
REKLAMA


Dni wolne od zajęć lekcyjnych - przerwy świąteczne i wakacjeW kalendarzu znalazły się też terminy przerw świątecznych i wakacji:Zimowa przerwa świąteczna: 22-31 grudnia 2025 r.Wiosenna przerwa świąteczna: 2-7 kwietnia 2026 r.Wakacje letnie: 27 czerwca - 31 sierpnia 2026 r.Ferie zimowe - trzy tury zamiast dwóch W roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe zostaną zorganizowane inaczej niż dotychczas: zamiast czterech tur, odbędą się trzy.Pierwsza tura przypada na okres od 19 stycznia do 1 lutego 2026 roku. W tym czasie wolne będą miały dzieci i młodzież z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. To w tych regionach ferie zimowe rozpoczną się najwcześniej. Druga tura potrwa od 2 do 15 lutego 2026 roku i obejmie województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie oraz opolskie. Ta część kraju będzie miała ferie zimowe w tzw. środku sezonu.Trzecia i ostatnia tura przypada na okres od 16 lutego do 1 marca 2026 roku i dotyczy województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego oraz śląskiego. Wprowadzenie trzech tur, zamiast czterech ma nie tylko pomóc w lepszej organizacji pracy szkół, ale też ułatwić planowanie wyjazdów. Zmiany mają też wpłynąć na rozłożenie ruchu turystycznego w okresie zimowym.Religia i etyka - tu też szykują się zmianyZmiany w nadchodzącym roku szkolnym 2025/2026 dotyczyć będą nie tylko ferii zimowych. Uczniów czekają modyfikacje w organizacji zajęć z religii i etyki. Liczba godzin religii zostanie zmniejszona z dwóch do jednej tygodniowo. Co więcej, lekcje będą odbywały się wyłącznie bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.


Takie zmiany mają na celu lepszą organizację i wyeliminowanie tzw. "okienek" w rozkładzie zajęć. Uczniowie, którzy nie będą uczestniczyć w lekcjach religii/etyki, nie będą musieli spędzać czasu np. na świetlicy. Nowy przedmiot - edukacja zdrowotnaOd września 2025 roku w polskich szkołach szykuje się jeszcze jedna rewolucja. Zostanie wprowadzony nowy, nieobowiązkowy przedmiot: edukacja zdrowotna. Głównym celem wspomnianych zajęć będzie szerzenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób oraz umiejętności dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.Wiedza przekazywana na lekcjach z nowego przedmiotu ma rozwijać w uczniach świadomość dotyczącą zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy radzenia sobie ze stresem. Udział w lekcjach z edukacji zdrowotnej będzie dobrowolny. O tym, czy uczeń będzie uczęszczał na zajęcia, decydują rodzice lub sami uczniowie, jeżeli są pełnoletni. Takie podejście pozwoli na indywidualne dopasowanie programu nauczania do potrzeb i zainteresowań młodzieży.Co sądzisz o nadchodzących zmianach? Masz ochotę podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami? Napisz na adres: klaudia.kierzkowska@grupagazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału