Rok szkolny trwa, a to oznacza więcej obowiązków dla dzieci, ale i rodziców. Jednym z nich jest konieczność odprowadzenia szkraba do placówki, co niekiedy była naprawdę kłopotliwe. Dlatego wielu rodziców chce, aby maluch chodził do i ze szkoły sam. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przede wszystkim, aby uczeń mógł wracać sam do domu, nie może mieć mniej niż siedem lat. Inaczej rodzicom grozi odpowiedzialność karna. Dlaczego? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"
Dziecko może samo wracać ze szkoły? Tak, o ile ma skończone siedem lat
Jak wspomnieliśmy powyżej, dziecko może samo iść i wracać ze szkoły, o ile ma skończone siedem lat. Mówi o tym ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. "Prawo o ruchu drogowym", a ściślej artykuł 43. - [Opieka nad dzieckiem korzystającym z drogi] Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Trzeba przy tym pamiętać, iż droga to nie tylko sama jezdnia, ale i jej otoczenie:
Wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
O tym, iż samo po drodze może poruszać się dziecko, które ukończyło przynajmniej siedem lat, mówi również Kodeks Wykroczeń - "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany".
Samodzielny powrót dziecka ze szkoły? Tak, ale wcześniej trzeba pisemnie wyrazić zgodę
Aby dziecko mogło samo wracać ze szkoły, nie wystarczy, iż ma skończone siedem lat. Poza tym rodzice muszą złożyć w szkole pisemną zgodę na takie powroty. I dotyczy to również wracania z wycieczek. Przy czym takiej zgody nie można złożyć w trzech przypadkach: gdy dziecko uczęszcza do zerówki (nawet szkolnej), do przedszkola bądź do szkoły, ale ma mniej niż siedem lat. A co musi się znaleźć w takiej pisemnej zgodzie? Oto najważniejsze informacje, które trzeba w niej zawrzeć:
nagłówek: Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły,
data i miejscowość,
numer telefonu do rodzica,
imię i nazwisko dziecka,
informację, do jakiej klasy uczęszcza dziecko,
wyrażenie zgody na samodzielny powrót dziecka ze szkoły,
oświadczenie o ponoszeniu przez rodzica bądź opiekuna prawnego pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka podczas samodzielnego powrotu do domu ze szkoły,
czytelny podpis rodzica lub opiekuna dziecka.