Warszawa jest skarbnicą pamiątek po różnych etapach polskiej historii, szczególnie z czasów II wojny światowej. Jednym z ważniejszych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w stolicy, jest Muzeum Getta Warszawskiego. Choć powstało już w 2018 roku, to teraz przechodzi ogromny remont. niedługo część przestrzeni ekspozycyjnej zostanie przeniesiona do rozbudowanego kompleksu budynków dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman przy ulicach Siennej 60 i Śliskiej 51.
REKLAMA
Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]
Muzeum Getta Warszawskiego: budowa. Gdzie znajdzie się siedziba obiektu?
Muzeum Getta Warszawskiego zostało powołane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, by rozpowszechniać wiedzę na temat życia codziennego, strategii przetrwania, walki i zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim oraz innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Nie bez powodu wybrano właśnie zespół budynków dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów na docelową siedzibę tej instytucji. Podczas wojny znajdował się na terenie getta warszawskiego, a dziś jest to jeden z niewielu obiektów, który przetrwał okupację. Teraz wszystkie budynki przechodzą gruntowny remont w ramach projektu renowacji i rozbudowy muzeum.
Muzeum Getta Warszawskiego jest jedną z trzech najważniejszych instytucji dotyczących dziedzictwa żydowskiego. Jesteśmy, nie tylko jako resort, ale myślę, jako przedstawiciele znaczącej części społeczeństwa, niezmiernie radzi, iż ta inwestycja będzie kontynuowana
- oznajmił Piotr Rypson, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Muzeum Getta Warszawskiego: kiedy otwarcie? Trzeba uzbroić się w cierpliwość
Całkowita wartość projektu to koszt 324 milionów złotych, jednak otrzymano spore dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które wyniosło ponad 57 milionów złotych.
Dla nas szczególnie ważne jest, iż dzięki tym funduszom możemy uratować to miejsce oraz dać mu kolejne życie, nie tylko dla Polski, ale i dla świata. Pozyskanie środków z programu funduszy europejskich umożliwi nam przekształcenie tego miejsca w nowoczesne muzeum
- powiedział dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. Aktualnie kompleks Szpitala Bersohnów i Baumanów tworzą dwa budynki historyczne: dawnego szpitala dziecięcego oraz laboratorium. W trakcie remontu zostaną jednak przekształcone w wystawę stałą oraz Centrum Edukacyjne. Projekt obejmuje też digitalizację muzealiów i stworzenie Mediateki, czyli nowoczesnej części wystawy stałej, która uzupełni ekspozycję o nowe formy korzystania z kultury, uwzględniając przy tym rozwiązania dla osób z różnymi formami niepełnosprawności. Docelowa siedziba Muzeum Getta Warszawskiego będzie mieć około 11 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, z czego 3400 metrów kwadratowych zostanie przeznaczonych na potrzeby wystawy stałej. Otwarcie placówki zaplanowano na IV kwartał 2025 roku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.