Grafiki Marka Wacława Judyckiego, zatytułowane „Kieleccy artylerzyści”, można oglądać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach.
Wernisażowi towarzyszyło wystąpienie Danuty Żbikowskiej, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Tłumaczyła, iż kwiecień jest miesiącem ważnym artylerzystów.
– Wiąże się z męczeńską śmiercią artylerzystów w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Zginęło tam 29 oficerów zawodowych oraz około 60 rezerwistów, których niestety jeszcze nie upamiętniono w Kielcach, ale mam nadzieję, iż w tym roku to się stanie. W kwietniu także Amerykanie wyzwolili oflag w Murnau, gdzie było kilkunastu kieleckich artylerzystów – wyjaśniła.
Danuta Żbikowska podkreśliła także, iż 15 lat temu powstało Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Wspominała, jaka była jego geneza.
– Byłam na uroczystości posadzenia dębów katyńskich na Kadzielni. Była wtedy wielka uroczystość, był apel pamięci i słuchając go zauważyłam, iż nie był wymieniony żaden z artylerzystów. I to był punkt zwrotny w moim życiu, postawiłam przywrócić pamięć o tych ludziach – zaznaczyła.
A pamięć im się należy, nie tylko dlatego, iż stanęli do walki w czasie I i II wojny światowej. Wiele zawdzięczają im same Kielce.
– Ta strona Kielc, gdzie jest Stadion zawdzięcza im rozwój. Oni także mieli swój wkład w powstanie dzisiejszego Wojewódzkiego Domu Kultury, o czym świadczy tablica pamiątkowa, umieszczona na jednym z filarów przed dwoma laty – dodała.
Artylerzystom kieleckim z 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów poświęcone są także grafiki Marka Wacława Judyckiego. Jak powiedział Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, specjalnie eksponowane są w sali warsztatowej.
– Codziennie realizowane są tu warsztaty dla młodzieży. Każda z tych grup będzie miała możliwość popatrzenia na kieleckie krajobrazy oraz na sylwetki artylerzystów. To są grafiki kontrastowe, czarno-białe. Dzieci mogą się przekonać, iż Kielce miał tradycje wojskowe, artyleryjskie – tłumaczył.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 8 w Kielcach, które były obecne na wernisażu, wiele wiedzą i o tych tradycjach i o samych artylerzystach.
– Nasza pani Magda Gumiela i nauczyciele starają się nam tę wiedzę przekazać. Przy okazji występów związanych z artylerzystami, poznajemy ciekawostki o tych żołnierzach – wyjaśniła Lena Grabowska, jedna z uczennic z SP nr 8.