Uczniowie Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie w miniony piątek uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce przedmiotowej „Szlakiem Młodej Polski”, zorganizowanej pod opieką polonistki Laury Czardybon oraz wychowawców Bożeny Marcol i Marka Mnicha. Celem podróży było zgłębianie twórczości i życia jednego z najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego.
Trasa wycieczki obejmowała Rydlówkę w Bronowicach, gdzie mieści się Muzeum Młodej Polski. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oryginalne wnętrza dworku oraz pamiątki związane z weselem Rydla i Wyspiańskim. Następnie odwiedzili Bazylikę Franciszkanów w Krakowie, podziwiając witraże zaprojektowane przez Wyspiańskiego, w tym słynny „Bóg Ojciec – Stań się”, który uznawany jest za jedno z arcydzieł secesji.
Kolejnym punktem programu było Muzeum Wyspiańskiego w centrum Krakowa, poświęcone życiu i twórczości artysty. Przewodniczka wprowadziła młodzież w fascynujący świat modernistycznej sztuki, zwracając szczególną uwagę na witraże i projekty wnętrz, które stały się symbolem twórczości Wyspiańskiego. Po południu uczniowie odwiedzili legendarną kawiarnię Jama Michalika, gdzie narodził się duch Młodej Polski, a dzień zakończyli spektaklem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Obejrzeli tam sztukę „Proszę Państwa – Wyspiański umiera” i mieli okazję zwiedzić kulisy tego historycznego teatru.
Wycieczka była inspirującą lekcją literatury, historii i sztuki, a także podróżą w czasie, która przybliżyła uczniom klimat Krakowa z czasów Młodej Polski.
Info: Paderek (Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie)