Konferencja „Dzieciństwo bez przemocy” w Urzędzie Gminy w Rząśni (zdjęcia)

radiozw.com.pl 3 tygodni temu

Na tę konferencję przyszli dyrektorzy szkół, pracownicy placówek pomocowych, Policja i zaproszeni goście, którzy na co dzień mają zawodowo do czynienia z dziećmi bądź rodzinami, w których są dzieci. W Urzędzie Gminy w Rząśni odbyła się konferencja „Dzieciństwo bez przemocy” zainicjowana przez Katarzynę Popławską z Ośrodka Opieki Społecznej przy wsparciu Tomasza Stolarczyka, wójta gminy Rząśnia.

Wiele lat już pracuję w Ośrodku Pomocy Społecznej wcześniej pracowałam w PCPRze oraz jestem od wielu lat kuratorem sądowym społecznym, obserwuje środowisko wiejskie i zauważam, iż coraz więcej jest przemocy wobec dzieci – mówi Katarzyna Popławska.A też nie umiemy, jako osoby dorosłe, z dziećmi rozmawiać o ich problemach, wiele rzeczy bagatelizujemy. o ile dziecko mówi, iż ma problem, to nam się często wydaje, iż to jest mały problem, a dla dziecka jest to bardzo duży problem. I musimy zwrócić uwagę na to, co się dzieje. Jest przemoc rówieśnicza w szkołach, dzieci się nie szanują. Rodzice mają coraz mniej czasu dla dzieci. Dzieci nie mogą odnaleźć się w tej rzeczywistości, nie radzą sobie.

Głównym celem jest to, abyśmy zatrzymali przemoc wobec dzieci – mówi Joanna Paduszyńska prezes Fundacji „Słonie na balkonie”. – I zróbmy wszystko, aby każde dzieciństwo było bez przemocy. My wiemy, iż w Polsce dzieci są krzywdzone, wiemy, iż bywają ofiarami przestępstw i wszystkie nasze spotkania dążą do tego, abyśmy się wspierali, wymieniali wiedzą jako specjaliści i rozmawiali o tym, jak zatrzymywać tą przemoc wobec dzieci. Bo bardzo często zdarza się tak, i to pewnie potwierdzi każda osoba, która pracuje w obszarze pomocowym, iż my czujemy się o krok za osobami, które planują przemoc. I jesteśmy przekonani, iż to się da zmienić tylko wtedy, kiedy my wszyscy będziemy planować pomoc, planować wsparcie, planować profilaktykę. I wokół takich tematów koncentruje się ta kampania po to, aby każde dziecko miało prawo do dzieciństwa bez przemocy.

Joanna Sas-Gust, psycholog, psychoterapeutka dzieci i młodzieży, seksuolożka, wiceprezeska Fundacji Słonie na Balkonie wspierającej zdrowie psychiczne najmłodszych podkreśla, iż przemoc wobec dzieci jest ogromnym problemem w Polsce:
Są już najnowsze badania Fundacji „Dajemy dzieciom siłę”, które mówią o tym, iż ogromna ilość dzieci doświadcza przemocy różnego rodzaju. Ponad 60% doświadcza przemocy ze strony rówieśników, około 1/3 dzieci ze swoich bliskich osób dorosłych, które powinny otaczać dziecko opieką i dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa, a tymczasem to, co dzieci dostają, to są zachowania przemocowe. Wiemy, iż ta skala jest ogromna. Ta przemoc jest bardzo różna: fizyczna, psychiczna, obrażanie, krzyk, obraźliwe komentarze, wykluczanie z grupy. Zaniedbanie też jest formą przemocy. Jesteśmy po to aby edukować, mówić o tym, które zachowania są zachowaniami przemocowymi i musimy na nie reagować.


Podczas konferencji policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie mówili również o przemocy rówieśniczej.

Ponadto 19 listopada jako znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce okna Urzędu Gminy w Rząśni we wschodniej części budynku zostaną rozświetlone na czerwono.

Warto zapoznać się szerzej z działaniami Fundacji „Słonie na balkonie”, która w swojej siedzibie w Łodzi ma na przykład jedyny chyba w województwie łódzkim pokój do przesłuchań dzieci. Specjaliści tam pracujący pomagają dzieciom wyjść z traumy, wspierają ich zdrowie psychiczne i przywracają uśmiech na ich twarzach.

Warto również zapamiętać ten numer 800 800 602

360 dzieci i rodzin otrzymało fachową pomoc i szansę na lepsze jutro, dzwoniąc pod ten numer w ubiegłym roku.

O fundacji przeczytasz tutaj.

Idź do oryginalnego materiału