Koniec matury z matematyki? Rodzic: Skrzywdzicie uczniów

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East News


Matura z matematyki powinna zniknąć? O to postuluje Anna Drożdż, psycholog i matka uczennicy szkoły średniej, która stworzyła w sieci petycję. Na jej apel odpowiedziało wielu naszych czytelników, m.in. rodzice i nauczyciele. "Córka jest tegoroczną maturzystką i już śni się jej po nocach, iż zamiast odpoczywać, musi się uczyć na poprawkę" - żali się jedna z matek w rozmowie z naszym portalem.
Czy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zniknie z matury? O tym ostatnio debatują uczniowie, nauczyciele i rodzice. Wszystko za sprawą petycji, której autorką jest Anna Drożdż, psycholog i matka uczennicy szkoły średniej. Kobieta domaga się zniesienia obowiązkowej matury z matematyki.


REKLAMA


"Zwracam się z żądaniem zniesienia obowiązkowej, pisemnej matury z matematyki. Obecny system edukacyjny, który wymaga od każdego ucznia przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce" - alarmuje autorka dokumentu. Pod petycją w zaledwie kilka dni już podpisało się prawie 16 tysięcy osób.
Czy MEN weźmie pod uwagę prośbę kobiety umotywowane tym, iż nie każdy uczeń ma ścisły umysł? Nasi rozmówcy mają mieszane odczucia.


Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków


Matematyka nie jest taka trudna? "Dla chcącego nic trudnego"
Matematyka to postrach większości uczniów. Obawy przed niezdaniem matury z tego przedmiotu ma naprawdę dość spora część maturzystów. Wielu z nich, chociaż nie zna jeszcze swoich wyników, prorokuje, iż będzie musiało pisać poprawkę w sierpniu.
"Córka jest tegoroczną maturzystką i już śni się jej po nocach, iż zamiast odpoczywać, musi się uczyć na poprawkę. Szkoda mi dziecka, bo to typowa polonistka, ale niestety, jak MEN każe zdawać, to trzeba się z tym zmierzyć i tyle" - pisze z żalem nasza czytelniczka, a inna dodaje:


Matematyka na maturze powinna być tylko dla pasjonatów.


Inne zdanie ma pani Marcin, który choć nie lubi królowej nauk, jest zwolennikiem zdawania jej maturze. - Moja córka, która była w klasie polonistycznej i nie darzyła sympatią królowej nauk, pisała egzamin maturalny kilka lat temu i jakoś dała radę. Oczywiście były korepetycje i dużo płaczu, ale dla chcącego nic trudnego - powiedział pan Marcin.
"Matura z matematyki nie jest warunkiem do sukcesu życiowego i zawodowego"
"Dla mnie matematyka zawsze była dość trudnym przedmiotem. Nie miałem też szczęścia do dobrych nauczycieli w szkole średniej. Dużo lepiej radziłem sobie z chemią i fizyką (tam się więcej dzieje). Mimo tego, iż skończyłem studia ekonomiczne, które powszechnie jednak kojarzą się z matematyką, to znalazłem tę część ekonomii mniej zmatematyzowanej dla siebie. Myślę, iż problem tkwi w nauczaniu matematyki oraz zbyt małej wagi do nauczenia dobrze podstaw. Matura z matematyki według mnie nie jest warunkiem do sukcesu życiowego i zawodowego. Nie absolutyzowałbym też roli matematyki w logicznym myśleniu. Wielu matematyków zajmujących się np. ekonomią nie rozumie zależności przyczynowo-skutkowych. Według mnie równie ważna jak matematyka jest filozofia i logika prawnicza" - napisał nam nasz czytelnik.
Podobnie zdanie ma także pan Krzysztof, który lata temu zdawał matematykę na maturze i jego dzieci również podchodziły do tego egzaminu maturalnego.
"Matematyka nie jest lubianym przedmiotem, ale według mnie bardzo potrzebnym, szczególnie teraz w XXI wieku. Uczy logicznego myślenia i pobudza szare komórki do pracy. To nie jest jak języka angielski, iż jak uczymy się słów to je umiemy i wykorzystujemy w praktyce. Matematyczną wiedzę wykorzystujemy w sytuacjach, o których choćby nie wiemy. Logika jest ważna, trzeba mieć podstawy, a to daje właśnie matematyka" - dodał.


Zobacz: Podano średnie wyniki matur 2024. Jest gorzej niż było w zeszłym roku
Matka: Nie chcę, żeby moje dzieci się z nią męczyły
Zupełnie inną opinią podzieliła się z nami pani Monika, która choć jednocześnie jest rodzicem i nauczycielem, uważa, iż matematyka z matury powinna zniknąć. Z jej relacji wynika, iż byłoby lepiej, gdyby uczniowie skupili się na przedmiotach, które lubią i przydadzą się im w przyszłości.


Byłam rocznikiem, który nie zdawał matematyki. To było dla mnie zbawienie, bo wiem, iż inaczej, na pewno bym oblała. Czy uważam, iż matematyka daje dużo dobrego? Niekoniecznie. Ani razu w życiu nie przydały mi się funkcje czy algorytmy. Nie chcę, żeby moje dzieci się z nią męczyły, zamiast poświęcać czas na przedmioty, których lubią się uczyć


- przyznała i dodała, iż jak słyszy szkolne historie swojej chrześnicy, tegorocznej maturzystki, to bardzo jej szkoda dziecka. Zamiast cieszyć się życiem i uczyć przydatnych rzeczy, nastolatka trzy razy w tygodniu chodzi na korepetycje z matematyki i codziennie rozwiązuje arkusze maturalne, modląc się, aby zdać matematykę choćby na te 30 proc.
Kiedy matura 2025? Terminy podobne do tych zeszłorocznych
Maturzysta obowiązkowo musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego, oraz do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu dodatkowego. Obowiązkowe są również dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.


W poniedziałek 5 maja abiturienci przystąpią do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Początek tradycyjnie o godz. 9. We wtorek 6 maja o godz. 9 maturzyści zmierzą się z egzaminem pisemnym z matematyki na poziomie podstawowym, a w środę 7 maja o godz. 9.00 uczniowie napiszą test z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego na poziomie podstawowym.
A wy, drodzy internauci, uważacie, iż matura z matematyki na poziomie podstawowym powinna zostać zlikwidowana? Dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do mnie maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!
Idź do oryginalnego materiału