Kontrola ZUS w ciąży. Kiedy spodziewać się urzędników? Takie mogą być konsekwencje nieobecności

rodzice.pl 6 dni temu

Zgodnie z przepisami każde zwolnienia lekarskie, niezależnie od jego przyczyny i długości, może być sprawdzone przez ZUS. Najczęściej kontroluje się te osoby, którym lekarz zalecił dłuższą przerwę od pracy, czyli na przykład kobiety w ciąży. Wiele z nich zastanawia się, czy może na chwilę wyjechać do rodziców czy na weekend odpocząć z dala od miejsca zamieszkania. Kiedy może zostać przeprowadzona kontrola ZUS u kobiety w ciąży? Czym grozi nieobecność?

Kontrola ZUS na L4 w ciąży

W trakcie ciąży wiele kobiet musi przejść na zwolnienie lekarskie ze względu na różne dolegliwości, powikłania czy zagrożenia ciąży. Niektóre muszą tymczasowo zrezygnować z pracy z powodu nadmiernego stresu lub zbyt wielkiego wysiłku, który mógłby zagrażać prawidłowemu przebiegowi ciąży. Kobieta ma prawo do 270 dni L4 w ciąży, czyli może przebywać na zwolnieniu adekwatnie przez całe 9 miesięcy, jeżeli są ku temu przesłanki medyczne. Co ważne, zwolnienie nie musi być wystawione przez ginekologa, może to być zwolnienie od innego lekarza specjalisty lub od internisty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w każdej chwili ma prawo przeprowadzić kontrolę w zakresie prawidłowej wypłaty zasiłku chorobowego. Na forach internetowych przyszłe mamy informują, iż takie kontrole zdarzają się coraz częściej. Prawo do przeprowadzenia kontroli ma także pracodawca. Zarówno urzędnik ZUS, jak i pracodawca może się pojawić w miejscu zamieszkania lub w miejscu pobytu bez konieczności wcześniejszego informowania.

Urzędnik sprawdza, czy kobieta przebywa w domu i w jakim jest stanie. Niezwykle istotne w przypadku jest to, co zaznaczył lekarz w zwolnieniu, tzn. czy oznaczył pacjentkę jako zdolną do chodzenia i poruszania się, czy zaznaczył iż powinna leżeć. W pierwszym przypadku kobieta powinna leżeć i odpoczywać. jeżeli nie będzie jej w domu lub będzie, ale np. kontroler “przyłapie” ją na myciu okien, to może mieć kłopoty.

Jeśli kontroler ZUS nie zastanie ciężarnej pod wskazanym adresem, wezwie ją do złożenia wyjaśnień. Co ważne, choćby wskazanie „chory może chodzić” nie oznacza, iż ciężarna może robić, co tylko chce i bywać gdzie chce. Oczywiście gdy nieobecność spowodowana była, np. wizytą u lekarza lub zakupami w aptece, to nie ma problemu – warto mieć zaświadczenie lub paragon.

Brak uzasadnionego powodu nieobecności może skutkować cofnięciem zasiłku. Co więcej, kobieta może zostać zobligowana do zwrotu pobranych już pieniędzy. Zwolnienia nie może być traktowane jako dodatkowy urlop, nie może sobie na przykład wyjechać nad morze czy w góry. Taki wyjazd jest możliwy wtedy, gdy jest to zalecenie lekarza lub gdy poinformuje się ZUS o zmianie miejsca pobytu z wyprzedzeniem.

Jeśli chcemy zmienić adres podczas zwolnienia lekarskiego, możemy to zrobić telefonicznie, elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu POG, a także w każdej placówce ZUS.

Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS, cytat za Dziennik Gazeta Prawna

W jakich godzinach kontroluje ZUS?

Zwykle takie niezapowiedziane wizyty realizowane są w godzinach pracy, ale nie zawsze urzędnicy stosują się do tej zasady. W rzeczywistości ZUS ma prawo skontrolować ubezpieczanego w dowolnych godzinach.

Czytelnicy pytają, po jakim czasie kontrola z ZUS w ciąży

Czy może zostać przeprowadzona kontrola ZUS w weekend?

Pracownicy ZUS mogą przeprowadzać kontrole przede wszystkim od poniedziałku do piątku, chociaż przepisy nie zabraniają im pracy w weekendy.

W jakich godzinach mogą przyjść kontrola ZUS?

Kontrolerzy mogą pojawić się w dowolnych godzinach.

Kontrola ZUS w ciąży nie było mnie w domu – co mi grozi?

Kontrolerzy będą chcieli uzyskać wyjaśnienia – najlepiej mieć zaświadczenie o wizycie u lekarza lub o zajęciach w szkole rodzenia.

Idź do oryginalnego materiału