Studia magisterskie Space Technologies prowadzone będą w języku angielskim. Program uwzględnia trzy specjalizacje:
- Upstream – technologie wysyłane w przestrzeń kosmiczną (satelity, systemy rakietowe)
- Downstream – przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych
- Biomedical – wpływ warunków kosmicznych na organizm człowieka oraz systemy podtrzymania życia w kosmosie.
Studenci będą współpracować z międzynarodowymi firmami i agencjami. Dziekanem nowej jednostki został prof. Tadeusz Uhl, a wśród wykładowców znajdą się osoby z czołowych podmiotów, w tym dr Michele Armano (European Space Agency), dr BHM Darukesha (Indian Space Research Organization), dr Emma Gatti (NASA Jet Propulsion Laboratory), prof. Martin Tajmar (Technische Universität Dresden).
Statystyki wskazują, iż 55% projektów związanych z technologiami kosmicznymi realizowanych w Polsce dotyczy przetwarzania danych satelitarnych, z tego zakresu zapotrzebowanie na specjalistów jest największe. Wykorzystując potencjał AGH oraz doświadczenia w realizacji projektu UNIVERSEH będziemy mogli właśnie w tym obszarze wykształcić wielu specjalistów – powiedział prof. Tadeusz Uhl.
Rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreślił, że sektor kosmiczny w naszym kraju ma coraz większe znaczenie. Zaznaczył też, iż Polska jest aktywna w produkcji satelitów, rozwoju aparatury badawczej i badań oraz technik obserwacji Ziemi, a postęp technologii kosmicznych jest istotny dla takich dziedzin, jak inżynieria, fizyka, informatyka czy materiałoznawstwo. Z punktu widzenia gospodarczego, rozwój technologii kosmicznych ma ogromny potencjał do generowania nowych miejsc pracy i tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, ale także w innych branżach, takich jak np. telekomunikacja, transport czy energetyka – wyjaśnił rektor.
Przeczytaj także: Wrocław. Sztuczna inteligencja wkroczyła do MPWiK. Przyszłość należy do danych