Kraków. AGH ma nowy wydział. Pierwszy taki w Polsce

inzynieria.com 20 godzin temu

Studia magisterskie Space Technologies prowadzone będą w języku angielskim. Program uwzględnia trzy specjalizacje:

  • Upstream – technologie wysyłane w przestrzeń kosmiczną (satelity, systemy rakietowe)
  • Downstream – przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych
  • Biomedical – wpływ warunków kosmicznych na organizm człowieka oraz systemy podtrzymania życia w kosmosie.

Studenci będą współpracować z międzynarodowymi firmami i agencjami. Dziekanem nowej jednostki został prof. Tadeusz Uhl, a wśród wykładowców znajdą się osoby z czołowych podmiotów, w tym dr Michele Armano (European Space Agency), dr BHM Darukesha (Indian Space Research Organization), dr Emma Gatti (NASA Jet Propulsion Laboratory), prof. Martin Tajmar (Technische Universität Dresden).

Farmy wiatrowe. Studenci z Warszawy chcą wykorzystać energię morza


Statystyki wskazują, iż 55% projektów związanych z technologiami kosmicznymi realizowanych w Polsce dotyczy przetwarzania danych satelitarnych, z tego zakresu zapotrzebowanie na specjalistów jest największe. Wykorzystując potencjał AGH oraz doświadczenia w realizacji projektu UNIVERSEH będziemy mogli właśnie w tym obszarze wykształcić wielu specjalistów – powiedział prof. Tadeusz Uhl.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreślił, że sektor kosmiczny w naszym kraju ma coraz większe znaczenie. Zaznaczył też, iż Polska jest aktywna w produkcji satelitów, rozwoju aparatury badawczej i badań oraz technik obserwacji Ziemi, a postęp technologii kosmicznych jest istotny dla takich dziedzin, jak inżynieria, fizyka, informatyka czy materiałoznawstwo. Z punktu widzenia gospodarczego, rozwój technologii kosmicznych ma ogromny potencjał do generowania nowych miejsc pracy i tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, ale także w innych branżach, takich jak np. telekomunikacja, transport czy energetyka – wyjaśnił rektor.

Przeczytaj także: Wrocław. Sztuczna inteligencja wkroczyła do MPWiK. Przyszłość należy do danych

Idź do oryginalnego materiału