Kraków i AGH podpisały list intencyjny ws. współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

ikc.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Kraków i AGH podpisały list intencyjny ws. współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa


Ilustrowany Kurier Codzienny IKC

Władze Krakowa oraz Akademii Górniczo-Hutniczej podpisały we wtorek list intencyjny dotyczący współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Według sygnatariuszy porozumienia potencjał technologiczny i naukowy uczelni może być istotnym wsparciem dla miasta w zakresie reagowania na cyberataki.

Uroczyste podpisanie listu odbyło w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. W ramach zawartej umowy uczelnia oraz miasto zadeklarowały wzajemne informowanie o zdarzeniach i incydentach związanych z cyberbezpieczeństwem oraz opracowanie wspólnych procedur reagowania na zagrożenia.

Planowane jest także wdrożenie zasad monitoringu infrastruktury teleinformatycznej gminy Kraków, umożliwiających efektywniejsze wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia oraz opracowanie technologii i zasad wymiany danych na potrzeby wspólnych analiz i badań naukowych.

Sygnatariusze porozumienia podkreślili, iż nawiązana kooperacja ma na celu budowę bezpieczniejszej i bardziej odpornej na zagrożenia cyfrowe przestrzeni miejskiej, wykorzystującej nowoczesne rozwiązania wypracowane przez środowisko akademickie i eksperckie.

Jak podkreślił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, miasto przyszłości musi być zbudowane na cyfrowych fundamentach bezpieczeństwa.

„Kraków chce być liderem w tej dziedzinie – nie tylko reagować, ale wyprzedzać zagrożenia. Dzięki współpracy z AGH i Cyfronetem łączymy potencjał nauki i administracji po to, by tworzyć nowoczesne, odporne miasto gotowe na wyzwania XXI wieku” – zaznaczył prezydent Krakowa.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis podkreślił znaczenie porozumienia w kontekście rosnących zagrożeń cyfrowych. „W dobie wszechobecnych ataków hackerskich na instytucje, urzędy, placówki publiczne i prywatne, wszelkie działania wzmacniające i chroniące zasoby cyfrowe stają się absolutną koniecznością” – wskazał.

Według niego współczesne zagrożenia w sieci mają coraz bardziej złożony charakter, dlatego potrzebna jest kooperacja między sektorem naukowym a administracją publiczną.

„W AGH rozwijamy nowoczesne narzędzia oraz technologie wspierające cyberbezpieczeństwo – to efekt intensywnej pracy naszego eksperckiego środowiska naukowego. Cieszymy się, iż ich potencjał może dziś realnie przyczynić się do ochrony mieszkańców Krakowa i cyfrowej infrastruktury miasta” – zaznaczył rektor AGH. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału