LEGO Aquazone zadebiutowało 30 lat temu! Klasyka lat 90. miała mieć inne zestawy

ciekaweklocki.pl 1 tydzień temu

LEGO Aquazone zadebiutowało w 1995 roku, liczy więc już 30 lat! To właśnie z tą serią LEGO zeszło na dno oceanów. W chwili premiery były to jedne z najbardziej lubianych zestawów spośród wszystkich ówczesnych serii LEGO System, ale dziś Aquazone wydaje się być nieco zapomniany. Jak się okazuje, projektanci LEGO byli o krok od wprowadzenia do sprzedaży całkowicie innych zestawów Aquazone, niż znamy obecnie!

1995 rok – premiera LEGO Aquazone

W 1995 roku zadebiutowały dwie zwalczające się frakcje Aquazone: podwodni naukowcy Aquanauts (jest w nich pewna alegoria do paru podserii Space, zwłaszcza M-Tron i Futuron) oraz mniej liczni Aquasharks. Co ciekawe, znacznie wcześniej, bo już od końca lat 70., futurystyczne zestawy LEGO zgłębiały tematykę eksploracji całego kosmosu, ale na pierwsze łodzie podwodne rodem z filmów sci-fi trzeba było poczekać aż do połowy ostatniej dekady XX wieku. Ale warto było! Aquazone to perełka i ikona LEGO System z lat 90. Śmiem twierdzić, iż 1995 rok był (ocena subiektywna) ostatnim fantastycznym rocznikiem klasycznego okresu LEGO. Wszystko właśnie przez premierę nowych rycerzy Royal Knights i właśnie Aquazone.

Reklama TV LEGO Aquazone.

Często na temat LEGO Aquazone mówi się, iż to „podwodny Space”, choć nie jest jego podserią (jak np. Futuron czy Blacktron), a jest mu równy i sam dzieli się na kilka podserii tudzież frakcji. Być może wzięło się to z faktu, iż w 1995 roku w europejskich katalogach (i zarazem w sprzedaży) nie pojawiły się żadne nowości z LEGO Space. Tylko nieliczne sety z frakcji Unitron zadebiutowały na rynku amerykańskim, ale do Europy – w tym do Polski – trafiły tylko podwodne zestawy Aquazone. Co ciekawe, w chwili premiery, równe 30 lat temu, nie było ich zbyt wiele, a choćby jeden z nich (nr katalogowy 1822) był oferowany wyłącznie za Oceanem.

LEGO Aquanauts w katalogu z 1995 r. Źródło: LEGO

Zestawy Aquanauts w 1995 roku:

  • 6195 Neptune Discovery Lab – 480 elementów, 4 figurki,
  • 1822 Sea Claw 7 / Neptune III – 176 elementów, 2 figurki (tylko na rynek US),
  • 6175 Crystal Explorer Sub – 152 elementy, 2 figurki,
  • 6125 Sea Sprint 9 – 25 elementów, 1 figurka.

Jak sam widzisz, Aquanauci nie byli reprezentowani przez zbyt wiele zestawów, ale ich oponenci wcale nie byli w lepszej sytuacji.

LEGO Aquasharks w katalogu z 1995 r. Źródło: LEGO

Zestawy Aquasharks w 1995 roku:

  • 6155 Deep Sea Predator – 95 elementów, 1 figurka,
  • 6115 Shark Scout – 21 elementów, 1 figurka.

W porównaniu do kosmicznych zestawów LEGO Space – a przynajmniej do większości jego podserii – wygląda to bardzo biednie! Z biegiem lat miały jednak pojawić się kolejne sety.

Inne frakcje LEGO Aquazone

W 1996 roku LEGO wydało 5 nowych zestawów: 2x należące do Aquanauts (licząc „duble”, a więc w sumie te same sety, ale pod innym numerem katalogowym; na upartego było więc ich 4x), 2x Aquasharks (w tym spora podwodna baza) oraz set z serii Supplemental z akcesoriami i 2 figurkami należącymi do obu frakcji. Był to lider Aquanauts, Jock Clouseau, a także debiutujący w 1996 przywódca rekiniej frakcji – Thresher z neonowym hakiem zamiast dłoni.

W 1998 roku obie frakcje zastąpiono nowymi, a więc Hydronauts i Stingrays, które również nie były oferowane zbyt licznie, a w międzyczasie (1997 r.) wyłącznie na rynek amerykański trafił fatalny wręcz Aquaraiders I. 10 lat później, w 2007 roku, frakcja Aquaraiders II pojawiła się już na (chyba) wszystkich rynkach.

Wydawałoby się, iż to na tyle, jeżeli chodzi o historię serii Aquazone, która przyniosła sporo nowych elementów, jak np. śruby napędowe, całkowicie nowe kombinezony, płetwy, oktagonalne klocki, nowe szybki, ośmiornicę, cenny kryształ i wiele innych. Nic bardziej mylnego! Całe Aquazone miało wyglądać zupełnie inaczej!

Prototypy LEGO Aquazone – Sea People i Sea-Tron

Jak możemy przeczytać w arcyciekawym artykule Marka Stafforda, wdrożenie i debiut całej serii Aquazone było zapoczątkowane kilkuletnim projektowaniem prototypów! Znane są 2 wczesne projekty LEGO Aquazone – jeden zyskał miano legendy, gdyż gdyby tylko został wydany, to byłby czwartą kolejką typu Monorail, drugi zaś to całkowicie odmienna i inna frakcja, która nigdy nie zadebiutowała i nie trafiła do sprzedaży. To Sea People! Zobacz, jak pierwotnie miał wyglądać LEGO Aquazone bez Aquanauts, ale z Sea People:

Prototyp LEGO Sea People (Aquazone) z początku lat 90. Źródło: Mark Stafford

Jest to niemal gotowy projekt na około 7 zestawów z początku lat 90. Strzelam, iż musi to być okres 1990-1993, bo po porzuceniu pomysłu Sea People, LEGO musiało mieć przynajmniej rok lub więcej na zaprojektowanie 6-ciu premierowych zestawów Aquanauts + Aquasharks, które to trafiły na półki sklepowe. Kto wie, być może ich niewielka liczba była spowodowana właśnie tym, iż designerzy nie dysponowali odpowiednim zapasem czasu, a wyznaczone przez szefostwo firmy terminy były ostateczne?

Co jednak widzimy na powyższym zdjęciu, to wiele zupełnie nowych i osobliwych części! Jest tu więc figurka nowego rekina młota (nigdy nie trafiła do sprzedaży), elementy imitujące płetwy (w 1993 r. podobny klocek pojawił się jako skrzydło smoka w LEGO Castle) i wiele, wiele innych. Spory sferyczny element (1/4 okręgu) pojawił się dopiero w 1997 roku w serii UFO, ale możliwe, iż nie jest to do końca ten sam klocek. Chyba wiem, dlaczego LEGO porzuciło ten pomysł – wszystko przez zbyt wymyślną figurkę Sea People!

Prototyp figurki LEGO Sea People (Aquazone) z początku lat 90. Źródło: Mark Stafford

Możliwe, iż Duńczycy właśnie dlatego wycofali się z tego pomysłu. Dopiero co niedawno (w 1989 r. w Pirates) pojawiły się nowe nadruki twarzy, a także haki i drewniane protezy nóg, a tutaj mamy już zupełnie nowy tors, nogi, a także formę głowy. Zdecydowanie projekt Sea People wyprzedzał swoje czasy!

Ale nie wszystko zostało zarzucone. Jak się dobrze przypatrzymy, to wielka baza Aquanauts z 1995 roku – którą chciał mieć chyba każdy dzisiejszy >30-latek – jest skonstruowana na tych samych dwóch płytkach 3D. Z kolei pomysł na dokowanie wielkiego okrętu w bazie Sea People został przemycony w 1996 r. do bazy Aquasharks, a czarno-zielona kolorystyka z neonowymi szybkami trafiła w 1997 roku do Aquaraiders I.

No dobrze, a co z tą kolejką Monorail?

Prototyp LEGO Aquazone Sea-Tron Monorail z początku lat 90. Źródło: Mark Stafford

I ona niestety również nie trafiła do sprzedaży, choć widać w niej już nakreślony styl Aquanauts. OK, kokpit kolejki bardziej przypomina Blacktron II z 1991 roku, ale żółto-czarna kolorystyka z ciemnoniebieskimi szybkami to już element charakterystyczny dla Aquanautów, którzy ostatecznie otrzymali dla swoich jednostek podwodnych nowe oktagonalne szybki sporych rozmiarów. Niemniej kolejka miała należeć do frakcji Sea-Tron (analogia do kosmicznych serii Futuron i Unitron, które również miały wielkiego Monoraila). Ostatecznie pomysł nie wypalił, ale poszczególne elementy i kolorystyka podwodnej kolejki zostały zapożyczone do Aquanauts.

Na powyższym zdjęciu widać także prototypową stację. I to tak bardzo prototypową, iż składa się z klocków w kolorach, które nigdy nie trafiły na rynek (choćby wielkie czerwone szyby). Ba, mamy tu… kosmicznych astronautów z serii Futuron w czerwonych kombinezonach! Zupełnie inny uniform ma żółty nurek na dole grafiki; zdaje się, iż element ten nigdy nie trafił do masowej produkcji. Ciekawostka – niektóre szyny Monorail występują w tym projekcie w niebieskim kolorze, a oficjalnie występowały one wyłącznie w starym jasnoszarym kolorze. Kolekcjonerzy daliby wszystko, aby je mieć! Prawdopodobnie chodziło o to, iż niebieskie szyny miały symbolizować podwodne tory, a nad powierzchnią wody wystawały suche, szare torowiska (to by też wyjaśniało białe kratownice będące podporą bazy, których partie znajdujące się pod wodą zwyczajnie zżółkły). Ciekawe, czy LEGO ma gdzieś te elementy w swoich zakurzonych magazynach? Obstawiam, iż może to być jakiś zapomniany skład w fabryce Billund.

Nie ma jednak na co liczyć i powyższe prototypowe klocki nigdy nie trafią na rynek. Dlatego też AFOL-e na własną rękę odtwarzają poszczególne elementy, w tym właśnie niedoszłą kolejkę Sea-Tron Monorail – i to na podstawie zaledwie jednego, pojedynczego zdjęcia!

Przy okazji okazuje się, iż Aquazone to wdzięczna tematyka odnośnie stawiania całych makiet i dioram. Na YouTubie jest ich trochę, a niektóre są choćby większe niż powyższa. Ta jest jednak zdecydowanie moją ulubioną – składają się na nią najważniejsze zestawy Aquazone i Aquasharks z 1995 i 1996 roku, jest samodzielnie zbudowana niewydana kolejka Sea-Tron, dodatkowe elementy budujące cały MOC, a szczególny klimat podkreśla świetna ścieżka dźwiękowa!

Widać, iż LEGO miało znacznie więcej pomysłów na podwodne Aquazone. Nieudany powrót do idei w 2007 roku nie zniechęcił duńskiego producenta, gdyż już w latach 2010-2011 wydano pierwsze zestawy z bardzo udanej tym razem – moim zdaniem – serii Atlantis, w której było już sporo podwodnych obcych na miarę Sea People z początku lat 90.!

A czy Ty lubiłeś – a może też bawiłeś się – zestawami z LEGO Aquazone w latach swojego dzieciństwa?

Wszystkie grafiki należą do LEGO i pochodzą m.in. z jego oficjalnych katalogów i z artykułu autorstwa Marka Stafforda:

https://www.speculativeidentities.com/public/assets/research/space/The-Truth-About-Space.pdf

Idź do oryginalnego materiału