List do rodziców cz.6
Wszechobecny stres wynikający z nadmiaru bodźców środowiskowych jest przyczyną nadmiernej aktywności układu nerwowego współczulnego, odpowiadającego za pobudzenie, nerwowość, problemy ze snem, problemy z trawieniem, układem pokarmowym, uwaga, koncentracją, nauką i innymi funkcjami. Ewolucyjnie pełni rolę ochronną przed niebezpieczeństwami środowiska włączając syndrom-walki, ucieczki, zamrożenia. Pełni ochronną funkcję w obronie życia. Wyłącza jednak regenerację i naukę. By pomóc naszym Dzieciom w wyrównaniu pracy układu współczulnego i przywspółczulnego (odpowiedzialnego za regenerację), należy popracować nad napięciem nerwu błędnego, który włącza układ przywspółczulny i odpowiada za – dobry sen, trawienie, spokój itd. Jedną z metod aktywacji nerwu błędnego jest trening autogenny. Spróbujcie Państwo z dziećmi i sobą. Powodzenia.
Relaksacja trening autogenny „Nad morzem”.
Dziecko leży na kocyku, zamyka oczy może je przez chwilę lekko mrużyć, w tle podkład z szumem fal. Logopeda (Rodzic) wypowiada instrukcję:
„Wyobraź sobie, iż jesteś nad morzem. Czujesz jak morska bryza muska twoją twarz, czujesz świeżość powietrza. Leżysz na mięciutkim piasku, Twój oddech jest spokojny i miarowy. Poczuj teraz, jak twoja prawa ręka jest ciężka, tak ciężka, iż aż zapada się w piasek [pauza]. Teraz poczuj jak twoja lewa ręka jest ciężka i również zapada się w piasek. Następnie poczuj, jak twoja prawa nóżka zapada się lekko w piasek, bo jest coraz cięższa. Poczuj, jak twoja lewa noga jest ciężka, i tez cała zapada się w piasek. Jesteś spokojny i rozluźniony. Czujesz, jak całe twoje ciało zapada się w piasek. Poczuj teraz, jak twoja prawa ręka robi się przyjemnie ciepła. Ciepło z prawej rączki wędruje do lewej, i przechodzi aż do nóg. Najpierw wędruje do prawej nogi. Prawa noga jest ciepła. Przechodzi do lewej nogi. Lewa noga jest ciepła. Jest ci ciepło, miło i miękko. Dotknij teraz swojego brzuszka – poczuj, jaki jest cieplutki. Wyobraź sobie, iż twój brzuszek ogrzewają promienie słońca. Połóż ręce na brzuszku i poczuj, jak się podnosi i opada. Połóż teraz rękę na serduszku. Poczuj, jak ono spokojnie bije. Serce jest zupełnie spokojne, spokojne jak morze. Wyobraź sobie, jak całe twoje ciało jest ciężkie i zapada się w ciepłym piasku. Jesteś spokojny i wyciszony.”
Ewa Naczyńska
neurologopeda