Lutowe DKK 2025 – „Agla. Alef”

biblioteka-piaseczno.pl 4 godzin temu

Serdecznie zapraszamy na lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się we wtorek 25 lutego o godzinie 18:00 w czytelni Biblioteki Głównej.

W 2025 roku uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki wybierają lektury według kategorii „nagrody literackie” – co miesiąc sięgając po książkę nagrodzoną w innym prestiżowym konkursie literackim.

Tematem naszego styczniowego spotkania będzie powieść „Agla. Alef.” Autorstwa Radka Raka.

Długo wyczekiwana książka Radka Raka – laureata Nagrody Literackiej Nike.

„Agla” to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w pełni znaczenia tego słowa.

Sofja Kluk jest osobą upartą, wygadaną i konsekwentnie dążącą do celu. Mieszka na uniwersytecie w mieście, w którym panują dziewiętnastowieczne porządki społeczne, sklepy bławatne z ulicy Krokodyli spotykają się z mrocznym Urzędem Bezpieczeństwa i tajemniczym Carem, a zawodowi zabójcy cieszą się szacunkiem i zaufaniem. Świat bohaterów podbija rozbuchana wizja przyrody, a koncepcja owadziego przeobrażenia, którą niesie Agla, ma w powieści niebagatelne znaczenie.

Radek Rak pisze sugestywnymi obrazami, działającymi na wyobraźnię. Tajemnicami i mrokiem, intertekstualnością i zmysłowością swojej literatury, wdziękiem Sofji i jej bezkompromisową cielesnością, dowcipem języka i okrucieństwem świata „Agli” autor uwodzi czytelnika w zupełnie nowej literackiej zabawie. Rak kreuje oryginalną i hipnotyzującą rzeczywistość, w której ostry niczym fotografia realizm sąsiaduje z okrutną baśnią.

To powieść, od której nie sposób się oderwać – odważna, smakowita, seksowna i niepodobna do żadnej innej książki.

Opis książki ze strony: lubimyczytac.pl

Na lekturę dodatkową klubowiczki wytypowały powieść „Różaniec” autorstwa Rafała Kosika.

Przyjemnej, rozwijającej lektury i do zobaczenia.

Idź do oryginalnego materiału