Mówią, iż ciąża po 40 jest zbyt ryzykowna. Twierdzą, iż jeżeli kobieta nie doczekała się potomstwa do 35 roku życia, to raczej nie powinna się świadomie decydować na późne macierzyństwo. Na wszystko jest czas i miejsce. Co jednak w sytuacji, jeżeli z różnych powodów nie udało się nam zostać mamą w „przepisowym czasie”? Co jeżeli mówisz, „mam 42 lata i chciałabym zajść w ciążę”? Decydować się, czy nie?

Możesz zajść w ciążę po 40
Choć według oficjalnych danych zajście w ciążę po 40 może być trudne, to nie jest to do końca prawda. W przypadku każdej z kobiet wygląda to bardzo indywidualnie. To dlatego, iż organizm może się starzeć w rozmaitym tempie, czasami szybciej, innym razem wolniej. Bywa (wcale nie tak rzadko), iż wiek kalendarzowy wynosi 40 i więcej lat, a wiek biologiczny jest znacznie niższy. Kobieta starzeje się wolniej, a jej płodność jest na wysokim poziomie, mimo upływu czasu.
Wszystko zależy od tego, jak wygląda zdrowie danej kobiety, jak dotąd dbała ona o siebie, ale również co zostało przekazane jej w genach. Duże znaczenie ma bardzo indywidualna rezerwa jajnikowa, na którą niestety nie mamy wpływu.
Czasami jest trudniej
Generalnie zasada jest taka, iż zajście w ciążę po 35 roku życia może być trudniejsze. Dzieje się tak dlatego, iż płodność kobiety spada w sposób gwałtowny, właśnie w okolicy trzydziestych piątych urodzin. Liczba jajeczek możliwych do zapłodnienia jest niższa, nie wszystkie są odpowiedniej jakości, umożliwiającej poczęcie. Niestety spada też szansa na bezproblemowe donoszenie ciąży, zwiększa się ryzyko wystąpienia komplikacji i różnych problemów okołociążowych.
Niestety wraz z wiekiem rośnie ryzyko poronienia (40% w wieku 40 lat i 50% po 45 roku życia), a także ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u matki i dziecka. Po 40 roku życia znacząco spada także płodność. Szacuje się, iż przy regularnym współżyciu wynosi ona jedynie 10-15%. Z każdym rokiem jest ona niższa. W wieku 42 lat mamy co najwyżej 10% szans na zajście w ciążę. Po 48 roku życia szansa na ciążę spada do 5%.
Dobry czas na ciążę
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy jest dobry czas na ciążę. W przypadku każdej kobiety może ten moment przyjść jednak w nieco innym terminie. O ile można uznać, iż pod względem biologicznym najlepiej zajść w ciążę około dwudziestych urodzin, o tyle przygotowanie psychologiczne i społeczne najczęściej przychodzi znacznie później. Dlatego dzisiaj decyzja o powiększeniu rodziny zapada często w dużo późniejszym terminie niż wcześniej.
Młodość nam się wydłuża, potrzebujemy więcej czasu, żeby dowiedzieć się, czego pragniemy i co jest dla nas ważne. Nie chcemy zdawać się na los, czy podejmować decyzji, której nie jesteśmy pewne. Najczęściej jednak powodem, dla którego potrzebujemy sporo czasu jest konieczność znalezienia odpowiedniej osoby, z którą będzie można zbudować rodzinę.
Natura wie, co robi
Warto wsłuchać się w pogląd, który głosi, iż natura wie, co jest dobre. Gdyby kobieta nie miała rodzić dziecka po 40, to nie byłaby płodna. A jednak płodne pozostajemy jako kobiety aż do menopauzy i w tym okresie może dojść do poczęcia dziecka.
„Mam 42 lata i chciałabym zajść w ciążę”
Nie ma powodu do blokowania własnej przyszłości.
Ciąża w wieku 42 lat przez cały czas jest możliwa. Możemy się na nią zdecydować, wierząc, iż wszystko pójdzie zgodnie z planem. przez cały czas istnieje możliwość zajścia w ciążę w sposób naturalny i wielu kobietom to się udaje. Nie w każdej sytuacji para napotyka na problemy. Gdy się jednak one zaczną, to istnieje możliwość terapii, w tym zastosowania techniki in vitro. Skuteczność in vitro w jednym cyklu oceniana jest na 5-10%. Może być ona znacznie wyższa, jeżeli korzysta się z komórek jajowych dawczyń. W przypadku własnych komórek szansa na poczęcie może być niestety niewystarczająca, do szybkiego zajścia w ciążę i urodzenia dziecka.
Większość klinik umożliwia ocenę jajeczek pod względem genetycznym. Jest to jednak technika, która wymusza wniesienie dodatkowej opłaty.
Same plusy?
Ciąża po 40 to dla wielu kobiet same plusy. Małe dziecko wymaga z jednej strony wiele energii, jednak z drugiej wzbudza mnóstwo motywacji, żeby tę energię w sobie znaleźć. Same pierwsze miesiące życia mogą być wymagające pod względem zdrowotnym, jednak trud jest wynagradzany wielokrotnie. W konsekwencji kobiety, które zostały mami w dojrzałym wieku mówią, iż to je bardzo odmłodziło.
Mnóstwo osób boi się planować ciążę w dojrzałym wieku z uwagi na reakcje otoczenia, podśmiewanie się, głośne komentowanie, mówienie, iż do przedszkola przyszła po dziecko babcia, a nie mama…Tymczasem w tej chwili wiele się zmieniło. Mnóstwo osób rodzi dzieci po 40, stąd „widok bardziej zaawansowanej wiekiem” osoby z małym dzieckiem nie budzi tyle emocji, co wcześniej. Nie ma powodu do stresu….
Poza tym, nikt za nikogo życia nie przeżyje. Zamiast nadmiernie przejmować się, co ludzie powiedzą, lepiej po prostu żyć tak, jak intuicja nam to podpowiada.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę także perspektywę dziecka, które może mieć problem w „pozostawieniu starszych rodziców” i wyfrunięciem z gniazda. Gdy będzie już dorosłe, rodzice mogą być mocno zaawansowani wiekiem. Niestety perspektywa, iż doczekają wnuków od dziecka urodzonego w dojrzałym wieku też jest znacznie niższa. Z tego powodu mogą oni naciskać bardzo młodą osobę, która może mieć inne plany na życie, żeby urodziła im upragnionego wnuka…Tymczasem syn czy córka może chcieć nieco „pożyć” zanim się ustatkuje. Gdy ma się starszych rodziców, wszelkie naturalne etapy w życiu mogą być znacznie trudniejsze, a działanie na emocjach i bazowanie na wyrzutach sumienia znacznie większe.
Na koniec pozostaje kwestia zdrowotna. Ciąża po 40 jest z natury bardziej wymagająca. Trzeba się liczyć z większą liczbą badań oraz bardziej wnikliwą diagnostyką, która jednak daje odpowiedź na temat stanu ciąży i zdrowia dziecka na długo przed rozwiązaniem.
A Ty, co sądzisz o świadomym decydowaniu się na dziecko po 40? Czy to dobry czas?