Mamo, pozwól tacie być. Jak podzielić się obowiązkami z korzyścią dla wszystkich?

mamadu.pl 3 miesięcy temu
"Dzielimy się opieką nad dziećmi, by rozwijać się w pracy" – to hasło nowej kampanii reklamowej OLX, największego serwisu z ogłoszeniami o pracę. Choć rozwój kariery to jeden z powodów, jest ich więcej. Dzielimy się opieką nad dziećmi, bo jesteśmy jedną drużyną. Bo oboje mamy kompetencje do tego, by je wychowywać. Bo jesteśmy wystarczająco dobrzy. Bo je kochamy.


Decyzje, decyzje. Od momentu ujrzenia dwóch kresek na teście ciążowym stajemy przed wieloma wyborami. Zosia czy Antek? Na jaki kolor pomalować dziecięcy pokoik? Czy trzydzieści bodziaków na pewno wystarczy? Karmić wyłącznie piersią, a może wspierać się laktatorem lub mlekiem modyfikowanym? Żłobek, niania czy pomoc babci? A może warto, by partner wykorzystał przysługujące mu świadczenia? Każda decyzja, którą podejmujesz, jest najlepsza – bo tylko ty wiesz, czego potrzebuje twoja rodzina. Przecież wszystko, co robisz, robisz z miłości do dziecka, prawda?

Narodziny dziecka – zmiana priorytetów


Gdy po długich 9 miesiącach maleństwo pojawia się na świecie, od jego pierwszego oddechu chcemy otoczyć je miłością. Z czułością przyglądamy się, jak zasypia, jak przeciąga się, jak otwiera oczy, by spojrzeć na nas z bezgraniczną ufnością. Pierwszy uśmiech, oczekiwanie na pierwsze słowo – mama czy tata?

W tych pierwszych tygodniach życia uczymy się siebie i swoich reakcji. Nie tylko swoich i dziecka, ale także naszego partnera. Nagle oboje znaleźliśmy się w nowych rolach i to od nas zależy, w jaki sposób i na jakich zasadach zbudujemy na nowo swoje wspólne życie.

Badanie CBOS z 2020 roku wykazało, iż ponad połowa Polaków (58 proc.) wskazuje partnerstwo jako preferowany model rodziny. Zakłada on, iż oboje rodzice poświęcają mniej więcej tyle samo czasu w obowiązki domowe oraz opiekę nad dziećmi.

Mimo tego trudno nam czasem zaufać partnerowi i podzielić się z nim opieką nad dzieckiem na równych zasadach. Może i matka jest tylko jedna, ale ojciec również jest tylko jeden. Z raportu IQS dla Fundacji Share The Care z marca 2020 roku wynika, iż kobiety i mężczyźni są zgodni co do tego, iż obie płcie są równie dobrymi opiekunami dla swoich dzieci (79 proc. ankietowanych). Co więcej, aż 84 proc. kobiet przyznało, iż mężczyzn należy zachęcać do tego, by zostawali z dziećmi w domu. Według 68 proc. respondentek tata zajmujący się dzieckiem w domu to trend godny naśladowania.

Rodzina oparta na partnerstwie


Wprowadzona przed ponad rokiem dyrektywa work-life balance to istotny krok w kierunku równości rodzicielskiej. Fundamentem równości w rodzinie jest partnerstwo – przy zmianie pieluszki, przy kąpieli, przy karmieniu. Choć pierwsze miesiące życia dziecko spędza głównie z mamą, w końcu nadejdzie moment, w którym oboje rodzice będą musieli podjąć decyzję, co dalej. Jak podzielić się obowiązkami, by każdy członek rodziny czuł się spełniony i w pełni wykorzystywał swój potencjał? Co zrobić, by dziecko każdego dnia rosło w przekonaniu, iż jest dla swoich rodziców całym światem?

Kluczowe z perspektywy rodziców planujących podział obowiązków i starających się połączyć życie prywatne z zawodowym są trzy zmiany, które pojawiały się wraz z wejściem w życie dyrektywy work-life balance:

– Podział urlopów rodzicielskich to pierwszy krok do partnerstwa, które przez większość Polek i Polaków jest preferowanym modelem rodziny. Potrzeby dzisiejszych rodziców są inne, niż te choćby 10 lat temu i warto, aby ten przekaz trafił do jak najszerszego grona odbiorców – szefów, menedżerów, rodziców i dziadków. Jesteśmy przekonani, iż kampania OLX Praca przyczyni się do dalszej popularyzacji nowych rozwiązań prawnych wśród rodziców, do budowania świadomości wśród pracodawców na temat korzyści płynących z umożliwienia obojgu rodzicom godzenia życia rodzinnego i zawodowego oraz większego zrozumienia dla potrzeb nowego pokolenia rodziców w społeczeństwie – mówi Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share the Care.

Korzyści z podziału urlopu rodzicielskiego


Decyzja o tym, by partner skorzystał z przysługującego mu prawa do urlopu, może wzbudzać obawy – głównie w kontekście finansów rodziny. W Polsce mężczyźni zarabiają średnio o 20 proc. więcej niż kobiety, co może się odbić na domowym budżecie. O urlopie rodzicielskim i ojcowskim warto jednak myśleć w kategoriach korzyści płynących dla całej rodziny, a nie strat finansowych. Wspólna decyzja o tym, żeby partner skorzystał z przysługującego mu prawa do urlopu to:

Dostrzeżenie twojego potencjału zawodowego. Nie musisz rezygnować z kariery, jeżeli to obszar, w którym wciąż chcesz się rozwijać. Wręcz przeciwnie: jako matka opanowałaś multitasking do perfekcji, co w pracy może być atutem.

Pogodzenie życia prywatnego z zawodowym. Bycie matką to jedna z twoich ról. Przejęcie części obowiązków przez partnera pozwoli ci nimi jeszcze lepiej żonglować. Poza tym, przyznaj sama: czy nie masz ochoty na wypicie ciepłej kawy?

Zatroszczenie się o swoje zdrowie psychiczne. Wielu młodym mamom często towarzyszy poczucie izolacji i tęsknoty za dawnym życiem. Powrót do pracy i wchodzenie w interakcje społeczne mogą korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie.

Sposób na wzmocnienie waszego związku. Wspólna odpowiedzialność za dziecko, obowiązki domowe i finanse zbliża partnerów do siebie, daje poczucie stabilizacji i pozwala lepiej zrozumieć swoje potrzeby, ale też frustracje.

Przyznanie, iż tata nie jest rodzicem drugiej kategorii, który co najwyżej "pomaga przy dziecku", zamiast je wychowywać. Choć tata nie nakarmi dziecka piersią, nigdy nie pozwoli, aby ono było głodne. Jego rola jest inna, co nie znaczy, iż jego kompetencje są niższe.

Zerwanie ze stereotypowym podziałem ról i pokazywanie dziecku od najmłodszych lat, iż może być, kim tylko zechce, i podejmować decyzje w zgodzie ze sobą.


Pozwól tacie być


Jeśli obawiasz się, iż po powrocie z pracy zastaniesz w mieszkaniu pobojowisko, pomyśl o tym w ten sposób: czy nie mówiłaś przypadkiem, iż marzy ci się przeprowadzka do domu za miastem?

Jedzenie porozrzucane po podłodze i dywanie? Po pierwsze, BLW to polecana przez wielu metoda rozszerzania diety, a po drugie, może już czas zaadoptować psa?

Skarpetki nie do pary? Sweterek założony na lewą stronę? Kto wie, może wasze dziecko w przyszłości zrewolucjonizuje świat mody? A może to twój partner zostanie gwiazdą mediów społecznościowych, dzieląc się swoim przepisem na kaszotto, na które nie ma ochoty choćby wasz dopiero co zaadoptowany psiak?

Nie obawiaj się, iż sobie nie poradzicie. Nieważne, jaką decyzje podejmiecie – jesteście drużyną i zawsze gracie do jednej bramki, a wasze dziecko będzie was kochać niezależne od tego, ile strzelicie goli i kto akurat znajduje się przy piłce.

"Praca z korzyścią dla wszystkich" to kampania reklamowa OLX podejmująca istotny społecznie temat aktywizacji zawodowej kobiet i przejęcia części obowiązków domowych i w opiece nad dziećmi przej ojców.

Idź do oryginalnego materiału