Masz leworęczne dziecko? To masz spore szczęście. W tych dziedzinach będzie lepsze od rówieśników

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. ????? ????? - Wikipedia CC0


Rodzicu, czy twoje dziecko jest prawo- czy leworęczne? jeżeli to drugie, to mamy dla ciebie i twojej pociechy dobrą wiadomość. Będzie lepsze od rówieśników w kilku dziedzinach. A w jakich konkretnie? Sprawdźcie sami. Może być naprawdę zaskoczeni.
Czym jest leworęczność (dawniej mańkuctwo)? Jest to preferencja wyboru lewej dłoni, którą wykonuje się czynności wymagające precyzji, choć nie tylko. Pojęciami pokrewnymi są też lewonożność, lewooczność (lewe oko jest dominujące) i lewouszność. Innymi słowy, leworęczność oznacza lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie lewej strony ciała oraz bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu. A to z kolei oznacza pewne wyjątkowe zdolności u takiego dziecka. Jakie konkretnie? Wyjaśniamy.
REKLAMA


Zobacz wideo Sprawdzamy, co dzieci wiedzą o pracy. "Wypłata? To jest nagroda"


Masz leworęczne dziecko? W tym będzie lepsze od rówieśników
Jak już wspomnieliśmy powyżej, leworęczność oznacza bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu. To łączy się przede wszystkim z większą kreatywnością i wyobraźnią wzrokowo - przestrzenną. Takie osoby mają też większą skłonność do nieszablonowego myślenia, co jest dziś bardzo cenną zdolnością. A to nie wszystko. Jak podaje serwis Medonet.pl, leworęczne dzieci mają też szerszy zasób słownictwa oraz większą zdolność do nauki języków obcych. Radzą sobie również lepiej z rozwiązywaniem skomplikowanych problemów. Przy czym w przypadku zdolności matematycznych nie zaobserwowano większych różnic między lewo- i praworęcznymi osobami.


Masz leworęczne dziecko? W ten sposób wesprzesz jego rozwój
Jak pomóc leworęcznemu maluchowi w rozwoju? Przede wszystkim nie przestawiać na prawą rękę, bo w ten sposób tylko wszystko pogorszymy. I to nie tylko charakter pisma, ale też stan psychiczny i zdolności poznawcze. A co można zrobić, aby wesprzeć małego mańkuta? Po pierwsze zaakceptować jego leworęczność i o ile to możliwe dostosować otoczenie do niego. Takie dziecko powinno siedzieć po lewej stronie ławki, a zeszyt trzymać ukośnie. Lampka na biurku z kolei powinna być po prawej stronie, aby cień nie zasłaniał tekstu. Okręgi mały mańkut powinien rysować w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Warto wspomnieć, iż są też specjalne przybory dla osób leworęcznych, m.in. zeszyty z ukośną linią, odpowiednio wyprofilowane długopisy, pióra czy nożyczki, a choćby linijki.
Idź do oryginalnego materiału