Matura 2025. Egzaminy ustne przekleństwem dla uczniów? "Chcę o tym zapomnieć"

gazeta.pl 5 godzin temu
Matura 2025 powoli dobiega końca. Poszczególni uczniowie do 24 maja włącznie zdają jeszcze egzaminy ustne z języka polskiego. Ci, którzy zakończyli już maraton maturalny, chętnie dzielą się swoimi refleksjami. Jak się okazuje, u wielu osób to właśnie ustne matury przyniosły najwięcej stresu. - Egzamin zdaje się adekwatnie tylko po to, aby zdać, a szkoda - mówi w rozmowie z eDziecko.pl polonistka z 40-letnim stażem pracy w szkole.Matury ustne z języka polskiego to jeden z egzaminów, które przysparzają uczniom najwięcej stresu, o czym przekonują także nasi rozmówcy. Ci najczęściej martwią się, iż wylosują pytanie, które ich zaskoczy, przez co stracą punkty, a w najgorszym przypadku, nie zaliczą egzaminu. I choć matura ustna nie liczy się przy naborze na żadne studia, i tak trzeba ją zdać. jeżeli uczniom powinie się noga, mają okazję ponownie podejść do ustnej matury w sierpniu.
REKLAMA


Nauczyciele starają się jednak uspokajać uczniów i przyznają, iż egzaminu z języka polskiego naprawdę trudno nie zdać. najważniejszy jest wybór lektury i dobra argumentacja. Może się zdarzyć, iż wiedza i umiejętności komunikacyjne będą za małe, aby uzbierać wymagane 30 procent, ale zero punktów to ekstremalny przypadek. Na maturze ustnej w sumie można zdobyć 30 punktów, które są przyznawane w czterech kategoriach:aspekt merytoryczny: 16 punktów;kompozycja wypowiedzi: cztery punkty;aspekt merytoryczny: sześć punktów;zakres i poprawność środków językowych: cztery punkty;Według polonistów bardzo ciężko jest nie dostać choćby punktu, a może się to zdarzyć w sytuacji, kiedy uczeń nie zdoła wydusić z siebie ani słowa lub popełni błąd kardynalny.


Zobacz wideo


Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób


Maturzystka: Matura ustna to loteria. W moim przypadku nieudana- Nauczycielka od polskiego powiedziała mi, iż mam wiedzę i jeżeli nie zje mnie stres, to osiągnę sukces. No, ale kiedy weszłam do sali i wylosowałam temat z gramatyki o imiesłowach, to aż mi się gorąco zrobiło. Coś wydukałam, ale to nie było 100 proc. moich możliwości. Gdybym dostała coś z literatury, na pewno odpowiadałabym śpiewająco. Matura ustna to loteria. W moim przypadku nieudana. Zdałam maturę, ale wynik jest tragiczny i choćby nie chcę się nim chwalić. Chcę o tym zapomnieć - powiedziała mi jedna z uczennic, która egzaminy zdawała w podwarszawskiej szkole. Podobne zdanie ma także inny nasz rozmówca - Karol. W jego opinii matura ustna nie sprawdza rzeczywistej wiedzy ucznia, a przebieg egzaminu zależy tylko i wyłącznie od wylosowanego pytania.


- Matura ustna z języka polskiego była dla mnie zarazem najtrudniejszym, jak i najbardziej stresującym egzaminem ze wszystkich matur. W zasadzie nie wiem czemu, bo nie mam jakichś większych problemów z językiem polskim. Nie mogłem poprawie złożyć zdania, a czas na przygotowanie odpowiedzi poświęciłem na zebranie myśli w głowie, zamiast na ułożenie schematu wypowiedzi. Zdałem na niecałe 50 proc - powiedział uczeń i dodał, iż nie widzi większego sensu zdawania egzaminu, skoro ten i tak nie liczy się w rekrutacji na studia.Egzaminatorka szczerze o maturze ustnej: Dzieciaki nie potrafią posługiwać się językiem w żywej formieNieco inne zdanie na temat egzaminów ustnych ma egzaminatorka i nauczycielka polskiego z 40-letnim stażem pracy w szkole. Polonistka tłumaczy w rozmowie z eDziecko.pl, iż w dobie SMS-ów, tweetów i powszechnego skracania komunikatu jest ważne, aby rozwijać umiejętność wypowiedzi ustnej. Jak sama zauważa, ta zdolność u dzieci z rok na rok coraz bardziej kuleje.- Wielu uważa, iż matura ustna to "najgłupszy egzamin". Rozumiem to, w końcu zdaje się go adekwatnie, tylko aby zdać, a szkoda. Dzieciaki nie potrafią posługiwać się językiem w żywej formie, a przygotowanie do matury ustnej wymusza poszerzenie kompetencji w tej sferze. Uważam, iż matura ustna powinna na przykład dawać dodatkowe punkty na takich kierunkach jak prawo, medycyna, dziennikarstwo, nauki polityczne, wtedy może maturzyści odnajdą sens w przygotowywaniu się do ustnej formy egzaminu - przyznaje pedagożka i dodaje, iż dużym problem jest fakt, iż uczniowie nie radzą sobie ze stresem.Głos więźnie im w gardle. Raz przerwałam egzamin, zrobiliśmy przerwę, bo uczeń tak się zdenerwował, iż po prostu zamilkł na amen. Inni znów dają się zbyt ponieść emocjom- zdradza. Pewnego razu miała sytuację, iż jeden ze zdających powoływał się na film akcji i w pewnym momencie zerwał się na równe nogi i zaczął demonstrować, jak główny bohater strzelał z karabinu. "Tutututu!" - wołał i mierzył z niewidzialnej giwery do komisji. - Inny natomiast zapomniał, iż po udzieleniu odpowiedzi na pytania komisji egzamin się nie kończy. Gdy zakomunikowałam mu, iż część jego odpowiedzi już się zakończyła, wyciągnął się na krześle i powiedział z ulgą "No, ale k...a miałem stresa!" - podsumowuje.


Kiedy wyniki matury 2025? Tak uczniowie sprawdzą wyniki Wyniki matur Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 8 lipca. Tego samego dnia rano swoje indywidualne wyniki poznają też maturzyści. Maturzyści będą mogli sprawdzić wyniki swoich egzaminów dojrzałości online. Muszą w tym celu zalogować się do systemu ZIU. Oto szczegółowa instrukcja:Przygotujcie sobie dane do logowania, które dostaliście wcześniej od dyrektora szkoły;Wejdźcie na stronę Wyniki.edu.pl;Zalogujcie się do systemu ZIU - możecie to zrobić dzięki przygotowanych danych bądź też poprzez profil zaufany, e-dowód bądź bankowość elektroniczną, jest również dostępna opcja "nie pamiętam hasła";Po zalogowaniu się zobaczysz listę egzaminów maturalnych, teraz wybierz któryś z nich i kliknij;Teraz zobaczysz procentowy wynik egzaminu oraz poprawność udzielonych odpowiedzi.
Idź do oryginalnego materiału