Rozpoczęcie studiów oznacza wkroczenie na nowy etap edukacji, a także życiowy. Wiele osób opuszcza wówczas rodzinne miasta i zaczyna się usamodzielniać, a zabezpieczenie finansowe znacznie ten proces ułatwia. Program Stypendiów Pomostowych został zainicjowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a jego celem od początku było wspieranie ambitnych i uzdolnionych studentów. w tej chwili można aplikować o stypendium pomostowe na pierwszy rok studiów.
REKLAMA
Zobacz wideo Czego się uczyć, żeby mieć dobrą pracę? "Ważne są umiejętności i kompetencje"
Stypendium pomostowe: warunki. O przyznaniu środków decyduje sytuacja życiowa oraz wyniki w nauce
Tegoroczna edycja Programu Stypendiów Pomostowych jest już 24., a rekrutacja adresowana do tegorocznych maturzystów ze wsi i małych miejscowości ruszyła dokładnie 8 lipca 2025 roku. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony programu, o stypendium mogą się ubiegać osoby, które:
ukończyły liceum, technikum lub szkołę branżową II stopnia i zdały maturę w 2025 roku;
zostały przyjęte na pierwszy rok stacjonarnych studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w polskiej akademickiej uczelni publicznej;
pochodzą ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców;
pochodzą z rodziny, w której miesięczny dochód w czerwcu tego roku nie przekraczał 3266 zł brutto na osobę;
osiągnęły co najmniej 100 punktów na maturze.
Przy ostatnim punkcie należy zastosować algorytm, który pozwala na przypisanie punktów do wartości procentowej. Każdy procent odpowiada jednemu punktowi, przy czym egzaminy zdane na poziomie podstawowym mnożymy przez 0,4, a na poziomie rozszerzonym przez 0,6. Na koniec wszystkie punkty sumujemy. Oprócz tego przyszły student musi spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:
być finalistą ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej w szkole średniej;
być członkiem rodziny wielodzietnej (3+) lub wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka (dotyczy to również osób usamodzielnionych);
posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w bieżącej edycji programu (ich listę znajdziemy na oficjalnej stronie programu).
Co jednak możemy zyskać, jeżeli nasza aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie?
Na czym polega stypendium pomostowe? Studenci mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe
Podstawową korzyścią wynikającą z omawianego programu jest stypendium w wysokości 10 tysięcy złotych. Pieniądze są wypłacane w ratach przez 10 miesięcy po 1000 złotych, czyli przez pierwszy rok studiów (w tym przypadku rok akademicki 2026/2026). To jednak nie koniec korzyści dla stypendystów. jeżeli będziemy przez cały czas osiągać dobre wyniki w nauce oraz wykazywać się aktywnością społeczną w czasie studiów, będziemy mogli ubiegać się o stypendia na II, III i IV rok, a także o stypendia językowe i staże za granicą. Ponadto wraz ze stypendium zyskujemy możliwość udziału w warsztatach, szkoleniach i konferencjach rozwijających kompetencje miękkie oraz umiejętności związane z przyszłą karierą zawodową.
Zobacz też: Ta grupa zawodowa dostanie dodatek równy czterokrotności pensji. najważniejszy będzie staż pracy
Wnioski o stypendium pomostowe można składać jeszcze do 18 sierpnia 2025 roku. Więcej szczegółów znajdziemy na przytoczonej powyżej stronie internetowej. W ciągu wszystkich lat funkcjonowania programu przyznano 28 tysięcy stypendiów i wypłacono ponad 149 milionów złotych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.