MEN chce zmienić zasady nauczania w klasach I-III. W czasach PRL to była norma

mamadu.pl 12 godzin temu
Jeden nauczyciel prowadzący zajęcia dla dzieci z różnych klas i roczników. Tak niedługo będzie wyglądać religia w szkołach, gdzie chętnych do nauki tego przedmiotu jest niewielu. Ale możliwość łączenia dzieci w grupy międzyklasowe nie będzie zarezerwowana wyłącznie dla katechezy. MEN chce wprowadzić ten model także w klasach I-III.


"Nauczanie w klasach łączonych". Tak oficjalnie nazywa się sposób kształcenia, który polega na prowadzeniu lekcji dla dzieci z różnych klas i roczników. Kiedyś był u nas bardzo powszechny. Za czasów PRL w większości małych wiejskich szkół jeden nauczyciel prowadził lekcje dla dzieci w różnym wieku.

Różny wiek, te same lekcje


Teraz ten zapomniany system znów wraca do łask. Szefowa MEN już w tamtym roku wydała rozporządzenie, które pozwala prowadzić w ten sposób lekcje religii. jeżeli w danej klasie nie znajdzie się więcej niż siedmioro chętnych, to dyrektor może tworzyć grupy złożone z dzieci z różnych klas, a choćby roczników.

Na tym się jednak nie skończy. W MEN powstała nowelizacja Prawa oświatowego, która pozwala prowadzić wspólne lekcje dla dzieci z klas I–III. Propozycja zmian dotyczy szkół, w których jest mało uczniów – po kilku w jednej klasie.

Zmiana nie wcześniej niż za rok


W takich szkołach jeden nauczyciel będzie mógł prowadzić wspólną lekcję dla grupy złożonej z pierwszaków, drugoklasistów i trzecioklasistów. Jest tylko jeden warunek – łączna liczba uczniów w klasach I-III nie może być wyższa niż 12 dzieci.

Planowana zmiana to drugi z pomysłów, który ma zapobiegać likwidowaniu małych placówek. Pierwsza dotyczy zmiany zasad korzystania z budynków szkolnych. Zakłada, iż oprócz lekcji mogłyby się w nich odbywać spotkania lokalnych organizacji – klubów seniora, kół gospodyń wiejskich itp. Ma to pomóc gminom zdobyć pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania szkół.

Projekt jest nowy i musi jeszcze przejść przez wszystkie etapy procesu legislacyjnego. jeżeli zostanie przyjęty, to nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2026 roku.

Źródło: strefaedukacji.pl


Idź do oryginalnego materiału