Metamorfoza: zobacz jak cywil zmienia się w żołnierza

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. ppor. Daniel Woś - ŚBOT


Wystartowały „Ferie z WOT” Przed bramą jednostki na kieleckiej Bukówce ustawiła się kolejka ochotników. Przerwę w nauce wykorzystają na odbycie szkolenia podstawowego, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej.

Blisko 100 ochotników odbędzie swoje szkolenie w ramach programu „Ferie z WOT”. W niedzielę (28 stycznia) przyszli terytorialsi rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe. Natomiast w następną niedzielę dołączą do nich ochotnicy, którzy zrealizują szkolenie wyrównawcze 8-dniowe oraz 16-dniowe szkolenie weekendowe.

Ochotnicy rozpoczynający służbę w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaczęli od badań lekarskich i kwestii organizacyjnych. Ten dzień jest pierwszym, który rozpoczyna szkolenie podstawowe, tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzą swoją sprawność fizyczną na teście z W-F, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur oraz założą oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Chcę spróbować sił w wojsku żeby sprawdzić czy w przyszłości obrać wojskowy kierunek rozwojupodkreśla Klaudia Franczak z Grabkowa uczennica Technikum Budowlanego ZDZ Kielce.

– Wziąłem przykład z mojego brata, który służy w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, przymierzyłem jego mundur i pomyślałem iż też taki chcę – powiedział Cezary Lipka z Piskrzyna, uczeń technikum logistycznego z Opatowa.

Fot. ppor. Daniel Woś – ŚBOT

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, co trzeci żołnierz ma mniej niż 25 lat. Projekt „Ferie z WOT” wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy chcą przerwę międzysemestralną wykorzystać na odbycie szkolenia podstawowego i rozpocząć służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej.

– Istotą służby w WOT jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach pełnionej Terytorialnej Służby Wojskowej. Dotyczy to również uczniów, studentów oraz nauczycieli. Stąd też nasza inicjatywa i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych – wyjaśnia ppłk Sławomir Machniewicz p.o. dowódcy 10 ŚBOT.

Żołnierze na dalszą część „szesnastki” przejadą na poligon w Nowej Dębie. Tam wykwalifikowana kadra 10 ŚBOT przeprowadzi szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 12 lutego na Kieleckiej Bukówce.

Idź do oryginalnego materiału