Ministra edukacji Barbara Nowacka odwiedziła Jasło. Czego będą się uczyć młodzi Polacy?

mojejaslo.pl 2 miesięcy temu

W niedzielę, 3 marca Generator Nauki w Jaśle gościł minister edukacji Barbarę Nowacką. Minister przyjechała na zaproszenie pochodzącego z Jasła Kacpra Lawery – dyrektora Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Edukacji.

Po zwiedzeniu Generatora Nauki ministra spotkała się z dziećmi, z którymi spędziła dłuższy czas na rozmowie dotyczącej tematów związanych ze szkołą i ich oczekiwaniami. Dzieci oczywiście bardzo entuzjastycznie zareagowały na obiecywaną przez ministrę likwidację prac domowych. Na pewno każdego ucznia ucieszy także odchudzona podstawa programowa.

Edukacja to przecież nie tylko szkoła, ale to też samorządy, które inwestują w rozwój. Generator Nauki jest cudownym przykładem na to jak wspaniale można młodzież zachęcać do aktywności, do zdobywania wiedzy, jej pozyskiwania. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak w gmachu dawnej szkoły podstawowej powstało miejsce, które jest absolutnie lokalną perłą przede wszystkim inspirującą młodych do zdobywania i pozyskiwania wiedzy, zresztą nie tylko młodych – mówiła ministra Nowacka.

Podwyżki dla nauczycieli

Ministra podkreśliła, iż obecny rząd spełnił wyborcze obietnice złożone nauczycielom. Od 1 marca większość samorządów wypłaciła wynagrodzenie nauczycielskie podniesione o 30 % dla nauczycieli dyplomowanych i mianowanych, i o 33 % dla nauczycieli początkujących, z wyrównaniem od stycznia.

Nauczyciel który jest dobrze wynagradzany jest nauczycielem, który z większą ochotą i euforią przychodzi do pracy, który nie musi szukać zajęć dodatkowych, który jest pewny iż jego państwo, jego ojczyzna też go szanują. – podkreśliła ministra.

Kontrowersyjne zmiany w programie nauczania

Jedną z pierwszych najgłośniejszych decyzji nowej ministry edukacji jest likwidacja obowiązkowych zadań domowych w szkołach podstawowych. W dalszej kolejności minister zapowiedziała wycięcie około 20% ze szkolnej podstawy programowej. Zmiany mają dotyczyć 17 przedmiotów. Największe emocje wzbudzają jednak propozycję dotyczące nauczania historii. Z podstawy programowej zniknąć miałyby następujące tematy: chrzest Polski, Żołnierze Niezłomni, zwycięstwo grunwaldzkie, średniowieczne wojny z Niemcami, Kulturkampf, Powstanie Wielkopolskie, rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu i przykłady bohaterstwa Polaków podczas II wojny światowej. Wykreślone miałyby zostać określenia takie jak „Rzeź wołyńska”, „ludobójstwo Polaków na Wołyniu” oraz tematy dotyczące polskich bohaterów narodowych, takich jak Witold Pilecki czy Maksymilian Kolbe.

Podczas briefingu prasowego ministra potwierdziła, iż trwa proces przygotowania odchudzonej podstawy programowej. Niedługo pojawi się dokument ministerialny przedstawiający proponowaną przez ministerstwo zmianę w podstawie programowej. Zmiany dotyczące podstawy programowej wejdą w życie od 1 września, a zmiany dotyczące prac domowych w kwietniu. Brak oceniania zadań domowych w klasach 4-8 nie będzie oznaczać, iż nauczyciel nie może zadać wiersza do nauczenia się na pamięć czy lektury do przeczytania. Nie zaliczają się one do katalogu prac domowych. Na chwilę obecną nie zostaną zmienione podręczniki, gdyż przygotowanie nowych wymaga czasu, a zmiany w edukacji potrzebne są natychmiast.

Ministra zapowiedziała odejście od wtłaczania i testowania wiedzy na zasadzie odhaczania kolejnych punktów programu, na rzecz nabywania wiedzy praktycznej, którą można potem wykorzystać w życiu. – Coś chyba jest nie tak, iż uczeń musiał znać szczegółowo budowę liścia, a nie umiał rozróżnić dębu od klonu.– przekonywała.

Współpraca WOŚP z Ministerstwem Edukacji Narodowej

W ramach zdobywania praktycznej wiedzy pojawią się zajęcia z pierwszej pomocy w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

Od 1 września w klasach 1-3 będziemy, współpracując razem z fundacją WOŚP, prowadzili zajęcia z pierwszej pomocy. WOŚP przeszkoli nauczycieli, a w klasach 1-3 dzieci będą miały w sumie wymiar 12 godzin zajęć z pierwszej pomocy. To jest potrzebne, to jest praktyczne, to jest rzecz którą każdy obywatel, obywatelka powinny umieć. – zapowiedziała Barbara Nowacka.

Dlaczego ministra edukacji odwiedziła Jasło?

Bo Jasło ma wspaniały Generator Nauki. Bo Jasło to miasto, w którym dzieje się dużo rzeczy, gdzie dobrze funkcjonują szkoły, gdzie jest sprawny samorząd i miasto które jest po prostu miastem przyjaznym edukacji. Zresztą widać jak Podkarpacie się zmienia i jak ta tendencja dbania miasta o edukacje jest coraz bardziej ważna, coraz bardziej widoczna. Bardzo dziękuje za zaproszenie. Zresztą też moi współpracownicy bardzo namawiali mnie żebym do Jasła przyjechała, a są też stąd z okolic. – podsumowała.

Po briefingu prasowym ministra Barbara Nowacka spotka się z dyrektorami przedszkoli i szkół miejskich. Następnym przystankiem na jej trasie jest Krosno. Natomiast jutro, 4 marca, odwiedzi Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Niegłowicach oraz Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Jaśle.

Idź do oryginalnego materiału