Młodzi w trosce o oświatę

hetman.edu.pl 3 tygodni temu

22 marca br. w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się konferencja dotycząca praw ucznia i reformy systemu oświaty zorganizowana przez Nikodema, Michała, Martynę, Julię i Dominikę, zespół z klas 3 realizujący projekt społeczny Ferrer Project w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Podczas konferencyjnego spotkania odbyły się następujące wydarzenia: wykład przedstawiciela Stowarzyszenia Umarłych Statutów, Jakuba Królika, na temat praw ucznia, przypadków ich łamania i zgłaszania tychże, wykład przedstawiciela Ruchu Nowej Szkoły, Patryka Łagodzkiego, dotyczący również praw ucznia i problemów polskiej oświaty. Potem nastąpiła krótka prezentacja dotycząca dotychczasowej i planowanej działalności projektu społecznego przeprowadzona przez Nikodema Szalę-Jagiełłę oraz debata.

W debacie wzięli udział: Kacper Furgal reprezentujący Młodych dla Wolności, Kacper Blok reprezentant Młodej Lewicy, Magdalena Terefenko z Młodych Razem oraz ze strony społecznej Patryk Łagodzki z Ruchu Nowej Szkoły i Tomasz Wnęk reprezentujący Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego (Tomasz stoi również na czele komisji ds. młodzieży i współpracy zewnętrznej sejmiku). Uczestnicy debaty odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzącego (w tej roli Nikodem Szala-Jagiełło), które dotyczyły m.in. najbardziej palących problemów polskiej oświaty, roli samorządności uczniowskiej i Rzecznika Praw Ucznia, polskiej nauki akademickiej, dodania nowych przedmiotów do podstawy programowej, prywatyzacji szkolnictwa czy jego cyfryzacji. W debacie aktywnie uczestniczyła również publiczność – w czasie tego segmentu poruszono np. kwestie zakazu zadawania zadań domowych, do której wielu uczestników podeszło krytycznie. Debata była ciekawą okazją do wymiany poglądów i konstruktywnej dyskusji, bowiem miały miejsca zarówno rozbieżności w poglądach, jak i zaskakujące, ponadpartyjne zgody w tematach fundamentalnych. W czasie debaty padło wiele ciekawych pomysłów takich jak np.: zniesienie zadań domowych w klasach maturalnych, ustanowienie Rzecznika Praw Ucznia, kwestia bonu oświatowego i wyrównywania szans, kwestia płac na uniwersytetach itp. Poza tym Tomasz Wnęk zachęcił młodych do brania udziału w naborze do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który pozwala młodym ludziom na wejście w politykę i zapoznanie się z kompetencjami samorządu terytorialnego; nabór ten będzie miał miejsce wkrótce. Po wszystkim na uczestników spotkania czekał poczęstunek.

Dziękujemy naszym gościom za przyjazd (niektórzy wszak przyjechali do nas choćby z Warszawy czy Krakowa), a wszystkim uczestnikom i oglądającym online składamy podziękowanie za wszelakie wsparcie. Link do debaty znajdziecie tutaj, natomiast relację w materiale Telewizji Lokalnej TVL.

(Nikodem Sz.-J.)

Idź do oryginalnego materiału