Mówienie "nie" dziecku to istotny element wychowania. Oto 5 skutecznych strategii

mamadu.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Przesadne odmawianie dziecku i kontrola nad każdym jego ruchem nie jest dobrym rozwiązaniem. Fot. 123rf.com


Dzieciaki od czasu do czasu muszą usłyszeć słowo "nie". Wyznacza ono wyraźne granice i nasze pociechy naprawdę tego potrzebują. Ale jak robić to mądrze? Jest wiele sposobów, aby powiedzieć dziecku "nie", ale nie wszystkie są skuteczne. Oto jak robić to dobrze.


Dzieci nie lubią, gdy im się czegoś zabrania lub nie mogą zrobić tego, czego chcą. Odmawianie dziecku jest jednak ważnym elementem wychowania. "Nie" wyznacza granice, a te z kolei nie tylko zapewniają dziecku bezpieczeństwo, ale i uczą, iż nie można mieć w życiu wszystkiego. Jak powiedzieć własnemu dziecku "nie"? To czasem bywa nie lada wyzwaniem, ale te strategie pomogą ci robić to mądrze i skutecznie:

1. Podaj ostateczną odpowiedź


Rodzicom często wydaje się, iż odmówili dziecku, jednak jeżeli malec słyszy "No cóż, zobaczymy…" lub "Prawdopodobnie nie", zaczyna się frustrować. Trudno mu się dziwić. To także furtka, by rozpocząć negocjacje z nadzieją, iż takie "nie" zamieni się w "tak".

Jeśli masz na myśli "nie", powiedz wprost: "Nie, nie możesz tego dzisiaj zrobić" lub "Nie, nie pójdziemy tam". Powiedz to w sposób stanowczy i autorytatywny, aby pokazać, iż mówisz poważnie. jeżeli faktycznie nie jesteś pewna, wyjaśnij z czego wynika twoja wątpliwość, np. "Nie jestem pewien, czy będziemy mogli pójść do parku. Musimy poczekać i zobaczyć, jaka będzie pogoda po obiedzie".

2. Krótko wyjaśnij


Odmowa może brzmieć dla dziecka jak twój kaprys, więc spróbuj powiedzieć coś w stylu: "Nie, nie możesz wskoczyć do basenu bez rękawków, ponieważ nie pływasz jeszcze zbyt dobrze". Krótkie wyjaśnienie, może zamienić twoje "nie" w pouczające doświadczenie. Kiedy twoje dziecko zrozumie powód twojej odmowy, może być mu łatwiej zaakceptować twoją decyzję.

3. Bądź konsekwentna


Bez względu na to, jak bardzo twoje dziecko prosi cię o zmianę zdania, nie ulegaj. Zmiana "nie" na "tak" tylko utwierdzi dziecko w przekonaniu, iż tak naprawdę nie masz na myśli tego, co mówisz. W ten sposób pokazujesz także, iż twoja pociecha zawsze może z tobą negocjować i w ten sposób nakłonić cię do zmiany zdania.

Nawet gdy słyszysz takie rzeczy jak: "Ale wszyscy inni mogą to zrobić!", przypomnij dziecku: "Kocham cię, ale to moja zasada". To naprawdę ważne, by dziecko wiedziało, iż "nie" znaczy "nie".

4. Radź sobie ze swoimi emocjami w zdrowy sposób


Niektórzy rodzice nie chcą odmawiać dziecku lub łatwo zmieniają zdanie, bo obawiają się silnych emocji dziecka. Niektórzy czują się winni, iż ich pociecha się zdenerwowała.

Ważne jest, by zauważyć, jak się czujesz, gdy mówisz "nie". Przypomnij sobie wtedy, iż nie ma nic złego w tym, iż twoje dziecko doświadcza także tych niewygodnych czy trudnych emocji, jak smutek i rozczarowanie. W rzeczywistości odmawianie prośbom dziecka daje mu możliwość przećwiczenia, jak sobie radzić z własnymi emocjami.

5. Upewnij się, iż często mówisz "tak"


Odmawianie wszystkim prośbom dziecka może być szkodliwe. Dzieci potrzebują możliwości odkrywania różnych miejsc i próbowania nowych rzeczy. Dlatego ważne jest, aby godzić się na robienie rzeczy, które są dobre dla jego rozwoju.

Kiedy złapiesz się na mówieniu "nie", zadaj sobie pytanie: "Dlaczego?". Czy jesteś zbyt zmęczona? Martwisz się, iż zrobi bałagan? Możesz się zdziwić, jak często robisz to z przyzwyczajenia. Nie bądź więc zbyt restrykcyjna.

Źródło: verywellfamily.com


Idź do oryginalnego materiału