Na Politechnice Częstochowskiej powstała ,,Klasa Akademicka”

czestochowskie24.pl 6 dni temu

11 września na Politechnice Częstochowskiej Szkoła Podstawowa nr 27 im. Zygmunta Łęskiego zainaugurowała rok akademicki w ramach pilotażowego projektu. Pomysł powstał dzięki współpracy podstawówki z uczelnią.

Sylwia Szczygłowska, dyrektor SP np. 27 wyjaśniła, skąd wziął się pomysł na organizacji zajęć uczniom w murach politechniki:

Myślę, iż przede wszystkim z tego, iż widać potencjał młodych ludzi i potrzeby rozwojowe, idące już w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Z Politechniką zawsze było nam blisko. Korzystaliśmy wielokrotnie ze wsparcia Politechniki poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju pokazach, chociażby z fizyki czy też matematyki. To bardzo dobra współpraca, przede wszystkim w obszarze przedmiotów matematycznych. W związku z powyższym zajęcia będą się też odbywały zwiększoną ilość godzin z samej matematyki. Dodatkowo będą wsparte przez uczestnictwo młodzieży w wykładach, pokazach, tutaj już na terenie Politechniki. Jest to pilotażowy program, ta innowacja jest jedną z pierwszych na terenie Częstochowy. Myślę, iż inne szkoły będą chciały brać przykład, a uczniowie będą równie usatysfakcjonowani jak nasi.

Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, Sebastian Mróz, podkreślił, iż uczelni zależy na rozszerzeniu projektu o większą liczbę klas w najbliższym czasie:

– Projekt klasy akademickiej polega na tym, aby przybliżyć młodym adeptom studiowanie i przybliżenie fizyki i chemii. Pilotażowo to jest jedna klasa, ale docelowo jesteśmy otwarci i chcielibyśmy rozszerzyć to na szkoły ponadpodstawowe.

Uczennica SP nr 27 Zuzanna Siemińska zdradziła, iż nie może doczekać się pierwszych zajęć:

– Jestem bardzo z tego powodu zachwycona. Cała nasza klasa również. Mamy jedną dodatkową godzinę matematyki i jesteśmy bardzo zadowoleni, bo interesujemy się matematyką i różnymi przedmiotami ścisłymi. Słyszałam, iż będziemy mieć interesujące doświadczenia z przedmiotów fizyki i chemii.

Na uczelni są także inne projekty, skierowane do młodzieży. Opowiedziała o nich Katarzyna Brendzel – rzecznik prasowy Politechniki Częstochowskiej:

– Oprócz dzisiejszego wydarzenia jest u nas projekt ,,Ciekawi świata, ciekawi przyszłości”. To jest projekt, który się wpisał, w środowisko częstochowskie. Projekt, który ma pobudzać przedsiębiorczość wśród młodych ludzi. Oprócz tego zapraszamy młodzież na różnego rodzaju warsztaty, laboratoria, zajęcia.

Politechnika Częstochowska 1 października zainauguruje rok akademicki 2024/2025 na czele z nowym rektorem dr. hab. inż. Markiem Warzechą.

Idź do oryginalnego materiału