Najświeższy raport Global Wealth and Lifestyle 2025 szwajcarskiego banku Julius Baer, dotyczący najdroższych do życia miast na świecie, został opublikowany w połowie lipca tego roku. Choć po raz pierwszy w jego dziejach ceny dóbr luksusowych zanotowały spadek aż o 2 proc., życie na wysokim poziomie wciąż potrafi być nie lada wyzwaniem. Gdzie przyjemności pochłaniają najwięcej pieniędzy? Singapur już od kilku lat nie ma sobie równych.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy mieszkania są za drogie?
Ranking najdroższych miast do życia. "Pierwsza trójka pozostaje ta sama"
Jest to już szósta edycja raportu, w którym przeanalizowano koszt 20 towarów i usług wykorzystywanych przez zamożne osoby zamieszkujące 25 różnych miast na świecie. Pod uwagę wzięto między innymi samochody, biżuterię czy prywatną edukację. Wpływ na ostateczne wyniki miały również ankiety przeprowadzone w aktywnych gospodarstwach domowych, których wartość sięga 1 miliona dolarów lub więcej. Według raportu Global Wealth and Lifestyle 2025 Singapur już trzeci rok z rzędu utrzymuje pierwsze miejsce jako najdroższe miasto na świecie.
jeżeli chodzi o ranking miast pod względem kosztów dobrego życia, pierwsza trójka pozostaje ta sama, tylko w nieco innej kolejności
- informują autorzy rankingu. Na drugim miejscu znalazł się Londyn, który zaliczył awans z trzeciej pozycji, natomiast podium w tym roku zamknął Hongkong.
Singapur wyzwaniem choćby dla najbogatszych. Oferuje wiele, ale równie dużo odbiera
W przypadku Singapuru najwyższy wzrost cen dotyczy podróży w klasie biznes (+14,5 proc.), natomiast ceny hoteli podniosły się aż o 10,3 proc. W górę poszły także koszty prywatnej edukacji czy nieruchomości. Pojawiły się też spadki, a największy z nich wyniósł -35,8 proc. (opieka zdrowotna). Mimo to Singapur wciąż uchodzi za najbardziej luksusową metropolię świata, w której odnajdują się jedynie najbogatsi. Na jego pozycję wpływ mają takie czynniki, jak bezpieczeństwo, czystość czy imponująca infrastruktura. Właśnie dlatego tych, którzy mogą pozwolić sobie na takie życie, "nie odstraszają wysokie koszty".
Sprawdź również: Wybrano 10 najlepszych państw na świecie. Tylko jeden z nich leży w Europie [RANKING]
Ostatecznie w pierwszej dziesiątce najdroższych miast świata w 2025 roku według Julius Baer znalazły się:
Singapur,
Londyn,
Hongkong,
Monako,
Zurych,
Szanghaj,
Dubaj,
Nowy Jork,
Paryż,
Mediolan.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.