Najstarsze koło naukowe Politechniki Opolskiej obchodzi jubileusz

doxa.fm 4 miesięcy temu
Fot.: Radio Doxa

25 lat, tyle lat minęło od rozpoczęcia działalności Studenckiego Koła Naukowego „Eledyn”, które zajmuje się zagadnieniami z zakresu elektrodynamiki. Przez ćwierć wieku studenci organizowali konferencje naukowe, pracowali nad budową łazika marsjańskiego czy stanowiska do lewitacji magnetycznej.

– Zawsze mówię, iż jest to koło naukowe przez duże „N” ze względu na ich osiągnięcia. Robią wiele projektów, które wdrażają w życie. „Eledyn” jest kuźnią kadr ponieważ profesorowie, którzy pracują na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, byli członkami tego koła – stwierdza prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

– W 1995 r. powołano mnie na prodziekana ds. nauki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Wtedy pomyślałem, iż skoro mam się zajmować sprawami naukowymi to warto by było bardziej upowszechnić tą naukę wśród studentów. Tak też powstało koło naukowe „Eledyn”. Długo myślałem nad nazwą, ale stwierdziłem, iż skoro zajmuje się elektrodynamiką to może warto pójść w tym kierunku. Połączyłem słowa „electro dynamics” i tak powstała nazwa „Eledyn”. Nieformalnie działaliśmy do 1998 r. – wspomina prof. Bronisław Tomczuk, założyciel SKN „Eledyn”.

– Działam w tym kole od prawie 2,5 roku. Moim najlepszym wspomnieniem z okresu działania w „Eledynie” jest moment, gdy po dwóch latach pracy nad stanowiskiem do lewitacji magnetycznej udało się zrobić, by kulka zaczęła się unosić. To było bardzo przyjemne uczucie i jednocześnie sukces ponieważ było widać, iż nasze zmagania i praca przyniosły efekty – opowiada Jakub Pawelec, członek SKN „Eledyn”.

„Eledyn” jest inicjatorem założenia opolskiego oddziału Instytutu Inżynierów Elektryków Elektroników, który do dziś działa na Politechnice Opolskiej i jest jedną z pierwszych sekcji w kraju.

autor: Sara Rostkowska
GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału