Nanokapsułki na raka

amu.edu.pl 6 godzin temu

Zespół naukowców Centrum Zaawansowanych Technologii UAM pod kierunkiem prof. Artura R. Stefankiewicza prowadzi wstępne badania nad klatkami koordynacyjnymi nowej generacji. W przyszłości struktury te mogłyby pełnić rolę nanotransporterów, umożliwiając celowane dostarczanie i kontrolowane uwalnianie leków w komórkach nowotworowych. Choć projekt jest dopiero na wczesnym etapie, jego powodzenie mogłoby znacząco zmniejszyć skutki uboczne terapii i poprawić jakość życia pacjentów.

- Nasz projekt łączy chemię supramolekularną z enzymatycznie aktywowanymi metodami dostarczania leków - mówi dr Venkateswarulu Mangili, jego koordynator. - W przeciwieństwie do tradycyjnych podejść, które często bazują na pasywnym kierowaniu terapii lub wiążą się z toksycznością ogólnoustrojową, nasze planowane rozwiązanie będzie wykorzystywać specjalnie zaprojektowane nanokapsułki, które otaczając leki przeciwnowotworowe, będą reagowały na enzymy obecne w mikrośrodowisku guza. Projektowane kapsułki pozostaną stabilne w zdrowych, normalnych warunkach, ale ulegną rozpadowi pod wpływem specyficznych enzymów w obrębie nowotworu, co umożliwi precyzyjne uwolnienie leku dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny. Takie podejście pozwoli zmniejszyć toksyczność, jednocześnie zwiększając skuteczność leczenia - wyjaśnia badacz.

Upraszczając - klatki koordynacyjne, o których mowa, to niewielkie, puste w środku struktury zbudowane z jonów metali i cząsteczek organicznych. Ich planowana funkcja polega na działaniu jak molekularne pojemniki zdolne do transportu i ochrony leków. W ramach projektu realizowanego przez chemików CZT naukowcy planują zaprojektować kapsułki, które pozostaną zamknięte podczas krążenia w organizmie, a następnie otworzą się w odpowiedzi na specyficzne enzymy obecne w mikrośrodowisku nowotworu, umożliwiając uwolnienie leku w optymalnym miejscu.

Badania są prowadzone w ramach projektu "Enzyme Responsive Nanoscale Supramolecular Capsules with Application in Anticancer Drug Delivery", finansowanego z konkursu POLONEZ BIS 2 Narodowego Centrum Nauki oraz Programu Ramowego Horyzont 2020 (grant Marii Skłodowskiej-Curie).

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: CZT UAM. Nanokapsułki na raka

fot. Władysław Gardasz

Idź do oryginalnego materiału