"Moi rodzice wybrali dla mnie oryginalne imię, ale zupełnie nie wzięli pod uwagę tego, jak inni będą do niego podchodzić. W szkole byłam obiektem drwin i przykrości, a jako dorosła kobieta ciągle słyszę, iż brzmi ono jak nazwa taniego dania, jakiegoś makaronu we włoskiej knajpie" - pisze na Reddicie kobieta, która jest właścicielką dość oryginalnego imienia.
REKLAMA
Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów
Imię, które "brzmi śmiesznie"
Emmarelle, bo tak ma na imię autorka wpisu, skrytykowała decyzję swoich rodziców i przestrzegła inne osoby, by te dobrze się zastanowiły, im nadadzą imię swojemu dziecku. Jak sama stwierdziła, swojego imienia nie lubi, bo "brzmi śmiesznie i nikt, ale to naprawdę nikt, nie potrafi wymówić go poprawnie".
"Dali mi tak na imię, bo podobało im się zdrobnienie Emma, ale też chcieli nazwać mnie tak samo, jak miała na imię żona ich starego przyjaciela. Z Amarelle i Emmy powstało więc moje dość dziwaczne imię: Emmarelle" - pisze autorka postu. "Chcieli, żebym miała przezwisko Emma, a ja nienawidzę tego bardziej niż mojego prawdziwego imienia" - dodaje.
Imie dla dziecka Fot. screen Reddit.com
Wybór imienia dla dziecka. Co mówi o tym prawo?
jeżeli chodzi o imiona wybierane i nadawane przez rodziców w Polsce, należy zwrócić uwagę, iż istnieją pewne obostrzenia. Imię nie może m.in. obraźliwe. Warto mieć na uwadze, iż Urzędnik Stanu Cywilnego ma odgórnie narzucone wytyczne odnośnie imion i musi się do nich stosować. Zgodnie bowiem z art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180):
nie można wybrać więcej niż dwóch imion dla dziecka,
nie mogą to być imiona wpisane w formie zdrobnienia,
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić wpisania imienia do aktu urodzenia w przypadku, kiedy jest ono ośmieszające, kojarzące się negatywnie,
są zbyt długie lub skomplikowane do zapisania w dokumentach urzędowych,
składają się tylko z jednej litery,
zawierają znaki spoza alfabetu łacińskiego (np. znaki diakrytyczne).