Naukowcy wreszcie to potwierdzili. W Polsce pojawił się nowy gatunek węża. Czy jest jadowity?

g.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Oleg Kovtun/istock


Choć w Polsce nie ma zbyt wielu węży w porównaniu do innych części Europy, to teraz możemy pochwalić się nowym gatunkiem. Naukowcy właśnie potwierdzili jego obecność w Polsce. Sprawdź, jak go rozpoznać nim udasz się na spacer. Czy powinniśmy się bać?
Jeszcze do niedawna twierdzono, iż w Polsce żyją tylko cztery gatunki węży: zaskroniec zwyczajny, wąż Eskulap, gniewosz plamisty i żmija zygzakowata - jedyny jadowity gad. Niedawno jednak pojawiły się pogłoski o jeszcze jednym wężu zaobserwowanym w naszym kraju. Właśnie oficjalnie potwierdzono obecność piątego gatunku.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy wąż może pokochać człowieka? "Wie, iż nie jesteśmy jedzeniem"


Jakie węże występują w Polsce? Odkryto kolejny gatunek
Nowy gatunek, o którym mowa, to zaskroniec rybołów. Jego obecność w Polsce została właśnie potwierdzona przez badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod przewodnictwem Bartłomieja Zająca. Już od dłuższego czasu krążyły pogłoski, jakoby wąż ten miał zadomowić się na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą, jednak do tej pory nie udało się tego potwierdzić. Eksperci z Krakowa w końcu złapali gada i wykonali potrzebne badania.
Gatunek ten pochodzi z południa Europy i nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób dotarł do Polski. Z analiz genetycznych wynika, iż węże mogły zostać przywiezione do naszego kraju. Inne hipotezy wskazują jednak na wędrówki związane z ostatnimi zmianami klimatu. Zaskroniec rybołów jest blisko spokrewniony z zaskrońcem zwyczajnym, który od lat żyje w Polsce, dlatego jego obecność aż tak nie dziwi. Gatunki te prowadzą jednak zupełnie inny tryb życia i różnią się nieco swoim wyglądem.


Czy zaskroniec rybołów jest jadowity? Nie trzeba się go obawiać
Zaskroniec rybołów ma szare, oliwkowe lub zielono-brązowe umaszczenie. Od strony grzbietowej widać niewielkie, ciemne plamy, natomiast strona brzuszna jest żółta lub pomarańczowa z czarnymi cętkami. U młodych gadów pojawiają się czasem żółte plamy w okolicach skroniowych, przez co łatwo pomylić je z zaskrońcami zwyczajnymi, jednak z wiekiem te przebarwienia zanikają. Ciało zaskrońca rybołowa osiąga około 150 centymetrów długości. W przeciwieństwie do swojego kuzyna gatunek ten prowadzi raczej tryb wodny niż lądowy. Węże te są świetnymi pływakami i potrafią nurkować choćby na głębokość 17 metrów. Ich głównym pożywieniem są ryby oraz drobne płazy, dlatego nie stanowią zagrożenia dla człowieka.
Spotkanie z tym gadem nie będzie niebezpieczne, choć jest mała szansa, by w ogóle do niego doszło. Jak ustalili naukowcy, na ten moment w całej Polsce żyje mniej niż 100 osobników. Ponadto węże są bardzo płochliwe i na widok człowieka gwałtownie uciekają do wody.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału