Nie mów tak przy pokoleniu Z. Te wyrażenia są dla nich jak policzek

mamadu.pl 11 godzin temu
To miała być miła rozmowa, a skończyło się na ciszy i wzroku utkwionym w ścianę. Choć intencje były dobre, pewne słowa, które kiedyś uchodziły za pełne troski, dziś trafiają jak kulą w płot. Pokolenie Z mówi i słyszy inaczej. Dlatego, jeżeli chcemy się dogadać, warto nauczyć się ich języka.


Kiedy "dobra rada" brzmi jak krytyka


Masz poczucie, iż mówisz od serca, a i tak odbijasz się od muru? Pokolenie Z to pokolenie świadome emocji, granic i komunikatów, które – choć wypowiedziane bez złej woli – mogą ranić.

Zwroty, które dla starszych pokoleń były neutralne albo wręcz opiekuńcze, dziś odbierane są jako oceniające, wykluczające lub po prostu... nieaktualne.

Dla mnie samej odkrycie, iż "bez urazy" wcale nie łagodzi komunikatu, było jak kubeł zimnej wody. Kiedyś sądziłam, iż to uprzejma forma, dziś wiem, iż dla wielu młodych to zapowiedź krytyki w przebraniu.

"Jesteś przewrażliwiony/–a" – czyli jak zgasić emocje w jednej chwili


Ten zwrot to klasyka wychowania z lat 90. i wcześniejszych. Miał ucinać płacz, bunt, emocje. Tymczasem dziś brzmi jak odmowa uznania czyichś uczuć. Pokolenie Z nie chce bowiem być twardsze – chce być wysłuchane. I mają rację.

Zamiast próbować "naprawiać" emocje młodych, warto po prostu je zauważyć. To nie znaczy, iż trzeba się z nimi zgadzać. Ale można zapytać: "Co cię tak poruszyło?", zamiast mówić: "No weź, bez przesady".

"Za moich czasów…" – wspomnienia, które nie budują


Wydaje się, iż to naturalne – odwołać się do własnego doświadczenia. Ale kiedy


mówisz "za moich czasów...", młodzi słyszą często: "miałem gorzej, więc nie narzekaj". A przecież nie o to chodziło.

Ich czasy to nie twoje. Oni żyją w świecie, który zmienia się szybciej niż zdążyli dorosnąć. Zamiast porównywać – słuchaj. Zamiast licytować się na trudy – dopytuj. Relacja nie opiera się na tym, kto miał trudniej, tylko na tym, kto potrafi być obok.

"Tak po prostu działa świat" – czyli jak zabić wiarę w zmianę


To miało być realistyczne, prawda? Uczciwe. A jednak w uszach młodego człowieka, który właśnie mówi ci o swojej wizji, marzeniu czy frustracji, brzmi to jak... rezygnacja.

Dla pokolenia Z, które chce zmieniać system, hasła typu "świat taki już jest" to znak, iż nie warto próbować. I tu mam refleksję: może lepiej czasem powstrzymać się od tłumaczenia rzeczywistości i po prostu dać im przestrzeń na walkę o lepsze jutro? Bo przecież właśnie tego kiedyś chcieliśmy i my.

"Bądź mężczyzną" – czyli pułapka twardziela


Wychowani na stereotypach, często bezwiednie powtarzamy je dalej. "Bądź mężczyzną" to jedno z tych zdań, które miało budować siłę, a buduje... wstyd. Pokolenie Z wie, iż prawdziwa siła to nie chłód, tylko zdolność do mówienia o tym, co boli.

I może właśnie to nasz największy test – czy potrafimy uznać, iż młodsze pokolenie ma


w czymś rację? Dla mnie ten moment przyszedł, gdy mój bratanek powiedział: "Wiesz, ja nie chcę być twardy. Chcę być sobą".

"Znajdź sobie prawdziwą pracę" – czyli jak podciąć skrzydła jednym zdaniem


Kiedy mówisz to do kogoś, kto pracuje w social mediach, tworzy gry, koduje aplikacje albo prowadzi kanał na YouTube – mówisz mu, iż jego świat się nie liczy. A przecież "prawdziwa praca" to dziś coś zupełnie innego niż kiedyś.

Dla mnie samej przestawienie się z myślenia "etat równa się stabilność" zajęło trochę czasu. Ale kiedy widzę, z jaką pasją młodzi tworzą swoją ścieżkę, zaczynam rozumieć, iż stabilność nie musi oznaczać biurka i grafiku. Może oznaczać wolność.

Słowa mają moc, więc używaj ich mądrze


Nie musimy znać młodzieżowego slangu, by się dogadać. Wystarczy chcieć zrozumieć. Czasem kilka słów mniej, jedno pytanie więcej i szczere "opowiedz mi, jak to widzisz" znaczy więcej niż sto "dobrych rad".

Język pokolenia Z to nie tylko zwroty z TikToka – to przede wszystkim komunikacja pełna uważności i wzajemnego szacunku. I jeżeli chcemy być blisko – z dziećmi, wnukami, uczniami – warto się go nauczyć. Choć trochę. Choćby po to, by nie wygasło to, co najważniejsze: relacja.

Źródło: holistic.news


Idź do oryginalnego materiału