Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu wraz z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prezentują nieznaną i nigdy dotąd nie publikowaną korespondencję Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina. Korespondencja pochodzi z lat 1911-1932.
Wybitna Polka za mało znana w Polsce

Dr Ewa Łabno-Falęcka Prezeska Fundacji Rozwoju Edukacji dla Przemysłu wyjaśniła źródła pomysłu na album. Jak czytamy na stronie Fundacji, Maria Skłodowska-Curie uznawana jest w wielu krajach za Francuzkę – Marie Curie. Trudno się temu dziwić, skoro Polska nie robi wiele, aby Ją „odzyskać”. Jedyny film fabularny o Marii po 1945 roku nakręciła Francuzka Marie Noëlle (2016, koprodukcja polsko-francusko-belgijsko-brytyjska).
A Skłodowska jest przecież jedynym człowiekiem w historii nauki, który zdobył dwa Noble w dwóch różnych dyscyplinach!
Było wprawdzie w 125-letniej historii tej nagrody 3 innych naukowców, ale oni zdobywali podwójne Noble w tych samych dyscyplinach (John Bardeen – fizyka, Frederick Sanger i Karl Barry Sharpless – chemia, a Linus Carl Pauling – chemia i nagroda pokojowa).
Więc kiedy w październiku 2023 roku dr Katarzyna Falęcka zapytała: „Mamo, czy wiesz, iż Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych kobiet miała prawo jazdy na ciężarówkę?”, to było jasne, iż należy dokładniej zgłębić życie wybitnej Polki. Bo tak naprawdę mało o Niej wiemy.
Gdzie są te listy?
Jak pisze we wstępie od wydawcy dr Ewa Łabno-Falęcka: „Nie wiedziałam. Dziś wiem, iż Skłodowska-Curie zrobiła prawo jazdy, żeby móc załadować na podarowaną jej ciężarówkę aparaty rentgenowskie i wyruszyć na fronty I wojny światowej. Nie wiedziałam też, iż wielka uczona przez ponad dwie dekady korespondowała z Albertem Einsteinem. Co za historia! Dwoje gigantów nauki światowej korespondowało ze sobą – ona po francusku, on po niemiecku. Gdzie są te listy? O czym pisali? To pytania, które stały się podstawą tej publikacji”.
Historia niezwykłej przyjaźni
Listy Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina pozwalają poznać fascynującą relację dwojga gigantów nauki – od naukowych dyskusji po osobiste refleksje. Ich korespondencja to świadectwo wyjątkowej przyjaźni, intelektualnego porozumienia i wzajemnego szacunku, które trwały ponad dwie dekady.
26 listów, pocztówka i spadkobiercy Marii Skłodowskiej-Curie
Publikacja jest wynikiem żmudnej kwerendy w archiwach Narodowej Biblioteki Francuskiej, Musée Curie, Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, Politechniki Federalnej w Zurychu oraz Uniwersytetu Princeton. Zespół projektowy odnalazł 26 listów i jedną dotąd niepublikowaną pocztówkę od Einsteina do Skłodowskiej z Brazylii.
Zgody na opublikowanie listów Marii Skłodowskiej-Curie udzielili spadkobiercy Marii Skłodowskiej-Curie – jej wnuki, prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot. „Opublikowanie po raz pierwszy korespondencji Marii Skłodowskiej-Curie z Albertem Einsteinem to wydarzenie przełomowe. Ze szczególnym wzruszeniem czytamy te listy, wymieniane na przestrzeni ponad dwudziestu lat – od roku 1911 do 1932” – napisali prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierre Joliot.
O albumie „Maria Skłodowska-Curie. Albert Einstein. Listy /1911–1932/”
Piękne, kolekcjonerskie wydanie w oprawie szwajcarskiej i etui zawiera:
- Faksymile oryginalnych listów
- Autorskie tłumaczenie listów na język polski
- Zdjęcia, dokumenty i detale graficzne podkreślające charakter epoki.
- Publikacja jest idealną propozycją dla instytucji naukowych, bibliotek, placówek kulturalnych i firm zainteresowanych promocją wiedzy i kultury.
PUBLIKACJĘ MOŻNA NABYĆ TUTAJ
Wydawcy: Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Sponsorzy:
- M.St. Warszawa
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu (grupa PFR)
- Fundacja Trzy Trąby
- Instytut Adama Mickiewicza
- Fundacja im. Magdaleny Hass z Gdańska
Partner: Columbus Arte
Źródło: Fundacja Rozwoju Edukacji dla Przemysłu