"Nowoczesne miasto to takie, które dba o każdego mieszkańca." Sporo zmian na poznańskich ulicach

news.24tm.pl 4 dni temu

Ważne prace na Wildzie i PST są już na ukończeniu.

"Nowoczesne miasto to takie, które dba o każdego mieszkańca - niezależnie od wieku, sprawności czy sposobu poruszania się. Dobiegają końca kolejne prace infrastrukturalne, które poprawią komfort poruszania się osób z różnorodnymi potrzebami"- informują przedstawiciele ZDM.

Jednym z prowadzonych w tej chwili działań jest obniżenie krawężników w obrębie przejść dla pieszych w dzielnicy Wilda. "Tegoroczny etap prac obejmuje 14 "zebr". Dzięki temu codzienne przemieszczanie się będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z dziećmi w wózkach, ale także dla seniorów. Równolegle z regulacją krawężników zamontowane zostały fakturowe oznaczenia nawierzchni (FON). To specjalne płytki z wypustkami, które przekazują najważniejsze informacje - o kierunku ruchu, zbliżającej się przeszkodzie czy miejscu zatrzymania. Dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące mogą z większą pewnością i niezależnością korzystać z przestrzeni publicznej. Łącznie na Wildzie w ostatnich 3 latach dostosowaliśmy 87 przejść dla pieszych i obszar ich najbliższego otoczenia do obowiązujących standardów dostępności dla Miasta Poznania"- informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Zakończono również prace mające na celu poprawę dostępności przestrzeni publicznej na przystankach autobusowych zlokalizowanych nad trasą Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST), na odcinku między ulicami Słowiańską a Szymanowskiego. Na wszystkich dziesięciu przystankach zamontowano kompletne zestawy nawierzchniowych oznaczeń fakturowych. Wcześniej jedynie niektóre przystanki posiadały pojedyncze oznaczenia, które i tak wymagały wymiany. Tym razem kompleksowo na podstawie opracowanych schematów wdrożono system oznaczeń FON zgodny ze standardami na wszystkich przystankach autobusowych wzdłuż trasy PST.

"Z każdym takim projektem przybliżamy się do określonego celu, jakim jest miasto w pełni dostępne dla wszystkich - bez wyjątku. Obniżenie krawężników czy montaż fakturowych oznaczeń nawierzchni to pozornie drobne zmiany, ale dla wielu mieszkańców oznaczają realną różnicę w zakresie samodzielnego, bezpiecznego korzystania z przestrzeni naszego miasta"- mówi Mariusz Filewicz, Koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej. "To nie jest jednorazowe działanie - to długofalowy proces w dążeniu do realizacji "miasta bez barier" - dodaje.

Jak podkreślono, nowa infrastruktura to także szansa na edukację społeczeństwa. "Obecność FON-ów, obniżonych krawężników i innych elementów zagospodarowania przestrzeni miejskiej realizowanych zgodnie z zasadą projektowania uniwersalnego świadczy o tym, iż miasto to wspólna przestrzeń, w której każdy powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo"- dodają przedstawiciele ZDM.

Idź do oryginalnego materiału