Nowości w biblioteczce starszaka #14

matkawariatka.pl 1 rok temu
Zdjęcie: DSC06330 by .


Dawno nie było, a udało mi się uzbierać całkiem interesujący zbiór nowości dla starszaków (a więc dzieci w wieku szkolnym). Ostrzegam tylko, iż na pewno coś Wam wpadnie w oko i ciężko będzie nie zaplanować kolejnych zakupów ksiązkowych.

Swiftowie. Zagadka, zamęt, zbrodnia

Coś na czasie – dla wszystkich fanów Wednesday, Adamsów, Koraliny czy wszystkich nieco mroczniejszych opowieści dla dzieciaków. Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam takie historie (Lydia z Żukosoczka to ja ;)). Tutaj poznajemy super zabawną historię pewnej rodziny. A akcja rozpoczyna się organizacją pogrzebu. Tak, tak, nie będzie cukierkowo. Bardzo polecam Wam tę historię pełną zagadek kryminalnych i czarnego humoru.

Do kupienia tutaj – Swiftowie

101 nieziemsko nudnych faktów

To kolejna część na pewno bardzo dobrze znanej Wam serii. Tym razem przyglądamy się nieziemsko nudnym faktom, takim jak np. dlaczego musimy zmieniać prześcieradło, gdzie znajduje sie Muzeum Psich Obroży, na czym polegał najnudniejszy eksperyment, czy też co możemy zobaczyć w nudnych parkach rozrywki. Prawda, iż przewotnie brzmi to bardzo ciekawie? I właśnie taka jest ta książka. W tym tkwi jej moc. Najpierw z ciekawości chcecie zobaczyć, czy sie znudzicie, a potem nie możecie się od niej oderwać.

Do kupienia tutaj – 101 nieziemsko nudnych faktów

Oceanarium

Tę serię rownież na pewno bardzo dobrze znacie. Do tej pory ukazały się: „Animalium. Muzeum Zwierząt”, „Botanicum. Muzeum Roślin”, „Dinozaurium. Muzeum Dinozaurów”, „Planetarium. Muzeum Kosmosu”, „Fungarium. Muzeum Grzybów” i „Anatomicum. Muzeum Anatomii”. Tak jak w przypadku poprzednich części, tak i teraz znajdziemy tu ucztę ilustratorską. Całość jest dopracowana co do każdej kropki i kreski. Tak samo jest i z treścią. o ile interesuje Was życie wodne, będziecie oczarowani. Książka przedstawia niesamowite bogactwo podwodnej fauny i flory w prosty i jednocześnie niezwykle interesujący sposób.

Do kupienia tutaj – Oceanarium

Gabinet owadów

Kolejna rzecz dla miłośników przyrody. I kolejny tytuł należący do serii. Znajdziecie tu aż 180 gatunków owadów i innych bezkręgowców ze wszystkich kontynentów. Do książki dołączone są specjalne, kolorowe soczewki, dzieki czemu poznamy je jeszcze bliżej. Przez czerwony filtr zobaczycie owady, przez zielony – rośliny, a dzięki niebieskiemu poznacie inne bezkręgowce. Nie brakuje tu również niezwykle ciekawych opisów. Rzetelna pozycja, pełna wiedzy, fenomenalnie zilustrowana.

Do kupienia tutaj – Gabinet owadów

Dziennik cwaniaczka. Więcej czadu

Coś dla dzieciaków, które nie przepadają za czytaniem. Cwaniaczka bowiem nie da się nie lubić. Tym razem tytułowy Cwaniaczek zostaje pracownikiem technicznym w zespole rockowym Bródna Pieluha (tak, tak, nie pomyliłam się ;)). Cwaniaczek poznaje blaski i cienie rockandrollowego życia. Co zostało przedstawione niezwykle zabawnie (zaórno w treści jak i na ilustracjach). Książka też w bardzo fajny sposó pokazuje mechanizm działania mediów społecznościowych i uświadamia, dlaczego nie warto im ulegać. Czytanie tych historii zawsze jest świetną zabawą. I jeszcze raz polecam dzieciakom, które niechętnie sięgają po książki.

Do kupienia tutaj – Dziennik cwaniaczka. Więcej czadu

Dziewczynka, która rozmawiała z drzewami

Ta historia niezwykle mnie urzekła. I treścią, i stroną graficzną. Gdybym kiedyś napisała swoją autobiografię w formie książki dla dzieci (kiełkuje taki pomysł), to bardzo chciałabym, aby została zwilostrowana w podobnym klimacie. Książka opowiada historię Oliwii – nieśmiałeś dziewczynki, która stroni od kontaktów z innymi ludźmi, ale rozumie drzewa. Słyszy choćby historie, które opowiadaja. Mądra, ciepła, cudowna pozycja.

Do kupienia tutaj – Dziewczynka, która rozmawiała z drzewami

Detektywi z tajemniczej 5 kontra duchy

To już trzecia część serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5. Tym razem Anka, Piotrek, Jaga i Lidka zajmują się zjawiskami nadprzyrodzonymi, a konkretniej – duchami. No i muszę przyznac, iż jest niezwykle wciągająco. Są emocje, jest dreszczyk, a choćby odrobina historii. A żeby jeszcze bardziej Was zachęcić, to tak tytlko dodam, iż „Detektywi z Tajemniczej 5 kontra duchy” zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Marty Guzowskiej – dotąd autorki powieści kryminalnych dla dorosłych.

Do kupienia tutaj – Detektywi z tajemniczej 5

Skandynawia i Finlandia. Kocie ścieżki

A to Mamaniowy hit ostatnich miesięcy. Zdeklasował choćby Jano i Wito. Mam nadzieję, iż tylko na chwilę. Możecie już kojarzyć kota Kotaru, który oprowadzał nas po Japonii. Tym razem w ramach tej samej serii kotka Lumikki oprowadzi nas po Skandynawii. W książce znajdziecie sporo wiedzy i wiele niesamowitych ciekawostek na temat tych terenów. A wszystko to opatrzone pięknymi, subtelnymi ilustracjami. o ile macie ochotę na wędrówkę w towarzystwie niezwykle oczytanego kota przez słynne krainy Wikingów, Muminków, trolli i reniferów to bardzo polecam.

Do kupienia tutaj – Skandynawia i Finlandia

Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata

Dom to nie tylko budynek. Domy to coś więcej. Tworzą je ludzie, więc każdy jest inny, zbudowany z czegoś innego. Mogą powstawać z marzeń, miłości, dźwięków, roslin, a choćby ze śmieci. Każdy dom powstał z jekiegoś innego, indywidualnego pomysłu i potrzeby. I o tym jest ta książka. Pokazuje nam świat na podstawie przeróżnych domów i tego, co mówią o ludziach w nich mieszkających, ich pracy, rodzinie, emocjach. Niezwykle interesująca pozycja.

Do kupienia tutaj – Z roślin, z dźwięków, z marzeń. Domy świata

Naukomiks. Psy. Od drapieżników do obrońców

I kolejny tytuł należący do serii. Naukomiksy na pewno już znacie. Moje dzieciaki bardzo ją lubią. Tym razem mamy wersję o psach. Nie wiem, czy wiecie, ale w Naukomiksach wiedza jest przedstawiona w niezwykle prosty i przystępny sposób – w formie komiksu. I mimo iż tutaj zaczynamy dosyć poważnie, bo od genetyki i dziedziczenia, to mam wrażenie, iż te wiedza sama wchodzi do głowy. o ile Wasze dzieciaki lubią psiaki albo poznawać świaat w ciekawej formie, to bierzcie koniecznie.

Do kupienia tutaj – Naukomiks. Psy

Domek na drzewie. Nagłupsze historyjki

Domku na drzewie tez pewnie nikomu nie muszę przedstawiać. Tym razem nie przeczytamy o kolejnych nowych piętrach, a poznamy 13 najgłupszych historyjek. Jest wciągająco i mega zabawnie. Gwarantuję, iż każde dziecko zostanie pochłonięte tą lekturą. choćby to, które nie przepada za czytaniem.

Do kupienia tutaj – Domek na drzewie. Nagłupsze historyjki

Matsuri

Niesamowita książka przybliżająca nam kulturę Japonii. Dzięki niej dowiemy się, jak Japończycy świętują święta, które znamy z naszej kultury oraz takie, o których pewnie większość z Was nie słyszała – np. dzień przeklinania czy nagości. Przeczytamy o tym, jak się przygotowują, co wtedy jedzą, czy towarzyszą temu specjalne potrawy lub ubrania. Niezwykle interesująca rzecz. Ilustracje kwestia gustu. Ja lubię.

Do kupienia tutaj – Matsuri

Atlas historii

Znacie „Atlas mitów” Thiago de Moraesa? Właśnie pojawiła się kolejna genialna pozycja tego autora. Tym razem oznajemy 15 niezwykłych kultur – od starożytnej Mezopotamii po nasz współczesny świat. A wszystko to przedstawione na ilustracjach pełnych akcji, z niesamowitą ilością ciekawostek. Zresztą spójrzcie tylko na zdjęcia. Na każdej mapie znajdziecie postacie, władców, artystów, działaczy, budowle czy symbole charakterystyczne dla danej kultury. Właśnie tak powinna wyglądać nauka historii.

Do kupienia tutaj – Atlas historii

Idź do oryginalnego materiału