Kiedy spojrzymy wstecz na rankingi imion sprzed roku, dwóch albo pięciu lat, zobaczymy, jak zmieniała się popularność różnych imion dla dzieci. I choć w TOP 3 dotyczących polskich imion nie ma wielkich zmian, są takie roczniki, iż nagle trendy zmieniają się zaskakująco. Teraz wśród imion dla dziewczynek od kilku lat prym wiodą Laura, Julia, Zofia i Hanna.
Mało spotykane, a piękne
O jednym z imion dla dziewczynek, które zachwyca tym, iż jest mało spotykane, napisał na swoim instagramowym koncie znany ginekolog, Wojciech Falęcki. Lekarz napisał o tym, z czym spotyka się każdego dnia w salach oddziału położniczego, na którym pracuje. Zachwyciło go imię córki jednej z jego pacjentek. Celina, bo o tym imieniu mowa, zabrzmiało lekarzowi wyjątkowo na tle tych, które słyszy się co chwilę:
"W sprawie imion słów kilka. Po erze Helenek, Hań, Laurek, wczoraj spotkałem Celinę. Mam słabość do imion, które nie są często nadawane. No bo jak ktoś zawoła Antek lub Zuzia to połowa przedszkola zareaguje" – pisze na swoim Instagramie ginekolog. Lekarz nie ukrywał uznania dla rodziców, którzy zdecydowali się na tak piękne polskie imię, którego na pewno nie będzie mieć co druga dziewczynka na podwórku i co trzecia w szkole.
Celina – znaczenie imienia
Wśród imion dla dziewczynek Celina jest wyjątkowe nie tylko dlatego, iż nie jest w top 10 Polskich imion żeńskich. To także imię, które ma odpowiedniki w wielu językach i brzmi międzynarodowo, prawdopodobnie dlatego, iż wywodzi się z łacińskiego słowa caelum, czyli "niebo". W Polsce występuje od XIX wieku i znane jest również jako skrót i zdrobnienie od imienia Marcelina.
Osoby o tym imieniu według charakterystyki imienia są silne, witalne i odpowiedzialne. Celiny mają pewność siebie, intuicję i poczucie odpowiedzialności za własny los. Są też wyjątkowo uparte i wytrwale dążące do celu, a jako dzieci są silnie zżyte z rodziną i świadomie czerpiące korzyści z bliskich więzów. Osoby o imieniu Celina nie lubią samotności i źle się czują bez otoczenia najbliższych.