O anatomii hejtu i cybermanipulacji

skafander.info 3 godzin temu

Jakie zachowania naszych dzieci w sieci należy uznać za ryzykowne? Odpowiedź na to pytanie musi pozostać otwarta, bo wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, których powinniśmy być świadomi. Mając na uwadze dobrostan psychiczny uczniów zamojskich szkół, Miasto Zamość zorganizowało konferencję edukacyjną, podczas której poruszone zostały najważniejsze tematy dotyczące szeroko pojętej edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Konferencja odbyła się w dniach 4-5 listopada 2024 r. w sali Zamojskiego Domu Kultury. Prelegentem był profesor Łukasz Gierek – wieloletni wykładowca akademicki, wyróżniony i zaliczony do grona 100 osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Profesor Łukasz Gierek od wielu lat pracuje wspólnie z młodzieżą nad sposobami wykorzystania najnowszych gadżetów i budowania samoświadomości cyfrowego bezpieczeństwa w sieci.

Wydarzenie skierowane zostało do uczniów, rodziców i nauczycieli. Uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz młodzież uczęszczająca do szkół ponadpodstawowych wysłuchali wykładu zatytułowanego: ”Anatomia hejtu. Wykorzystanie wizerunku w sieci – profilaktyka, prewencja i przeciwdziałanie”. Do rodziców, wychowawców, nauczycieli zamojskich przedszkoli, szkół i placówek skierowano dwie prelekcje: „Anatomia hejtu. Galerianki (seks nieletnich w sieci)” oraz „Cyber(NIE)bezpieczeństwo, socjotechniki, formy cybermanipulacji, ciemna strona Internetu”.

Podczas konferencji dokonano analizy współczesnych zagrożeń, takich jak hejt czy ryzyko związane z udostępnianiem osobistych danych i wizerunku online. Potwierdzona została też ważna teza: „to, co opublikujemy w Internecie, może pozostać tam na zawsze”. Uwaga uczestników konferencji zwrócona została na to, iż Internet może być w rękach najmłodszych użytkowników narzędziem rozwoju, ale niestety, również może sprzyjać podejmowaniu działań o negatywnych konsekwencjach. Jednym z najczęstszych zagrożeń jest oglądanie przez dzieci zamieszczanych w internecie materiałów filmowych, które pełne są przemocy fizycznej, słownej, wulgaryzmów, materiałów prezentujących patologiczne i nieakceptowalne społecznie zachowania. Przy czym zaznaczono, iż wśród nastolatków są nie tylko odbiorcy takich treści, ale także twórcy. Zwrócono także uwagę na problemem czasu, jaki dzieci spędzają online oraz w mediach społecznościowych. Wśród najbardziej powszechnych, ryzykownych zachowań młodzieży w sieci wymieniono nawiązywanie kontaktu przez internet z nieznajomymi czy przesyłanie swoich intymnych zdjęć innym osobom, co z kolei może stać się narzędziem cyberprzemocy. Nastolatki często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą przynieść określone zachowania w sieci. Niewielkie doświadczenie życiowe sprzyja temu, iż mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia znacznie częściej niż dorośli.

Internet, na niespotykaną wcześniej skalę, ułatwia kontakty. To z jednej strony ogromna wygoda w naszym codziennym życiu, a z drugiej nowe ryzyka. Dlatego warto stale podnosić świadomość i uczulać wszystkich użytkowników internetu, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych na niebezpieczeństwa związane z treściami tam umieszczanymi.

Idź do oryginalnego materiału