Z okazji 90. rocznicy śmierci tego wybitnego prudniczanina placówka zorganizowała naukową konferencję.
– Zmienił oblicze Prudnika nie tylko pod względem architektonicznym i urbanistycznym, ale przede wszystkim zapisał się w annałach kultury europejskiej – podkreśla Marcin Husak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Był dla kultury śląskiej pewnego rodzaju opoką przede wszystkim pod względem zbierania książek. To jemu bowiem zawdzięczamy stworzenie fenomenalnego śląskiego księgozbioru Schlesierbücherei – Biblioteki Śląskiej, która znajdowała się w wilii przy ul. Nyskiej w Prudniku. W czasie II wojny światowej jej zbiory uległy rozproszeni i zaginięciu. Dzisiaj w zbiorach polskich największa kolekcja znajduje się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
– To niewielka część z pierwotnej kolekcji. Zachowało się trochę starych druków w liczbie ok. 650 oraz kilka tysięcy książek i czasopism z XIX i XX wieku, a także trochę grafiki i kartografii oraz fotografie. Takie pojedyncze materiały – wylicza dr Weronika Pawłowicz, Biblioteka Śląska w Katowicach.
– Zakres oddziaływania Maxa Pinkusa był olbrzymi i zadajemy sobie pytanie co stało się z jego biblioteką. Zbiory zostały w niewielkim stopniu przebadane i będziemy się starali, to co dzisiaj jest możliwe zbadać. Być może za kilka lat uda się uzupełnić naszą wiedzę – mówi prof. Krzysztof Kuczyński, emerytowany profesor Uniwersytetu Łódzkiego.
Posłuchaj więcej:
autor: Fabian Miszkiel
GALERIA: